Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Gaafar
|
aktualizacja

Woda zacznie zalewać nasze miasta. To nie jest największy problem

636
Podziel się:

Naukowcy od dawna ostrzegają, że globalne ocieplenie, będące następstwem zmian klimatu, może wpłynąć na wzrost poziomu mórz. Oznacza to, że w przyszłości wiele nadmorskich miast może znaleźć się pod wodą. Jak się okazuje, nie jest to jedyny zagrożenie dla tego typu miejscowości.

Woda zacznie zalewać nasze miasta. To nie jest największy problem
Polska w przypadku podniesienia się poziomu morza o 2m (Climate Central)

O tym, jak zmiany klimatu mogą wpłynąć na nasze otoczenie, pisaliśmy już niejednokrotnie. Zagrożeniem dla nadmorskich miast jest związane szczególnie z topnieniem lodowców. Warto przypomnieć badanie sprzed trzech lat, według którego do 2100 r. poziom wody może podnieść się nawet o 2 metry. Naukowy twierdzą, że w następstwie tego zjawiska dach nad głową może stracić nawet 187 mln ludzi.

Eksperci z Climate Central przygotowali z kolei interaktywną mapę, która pokazuje, jakie zmiany mogą czekać nasz świat do 2050 r. Wynika z niej, że niektóre polskie miasta - Gdańsk, Stegna czy Elbląg – mogą być w tym czasie narażone na przybrzeżne powodzie.

Problemem okazuje się również zapadanie się gruntów, które wiąże się z osiadaniem ziemi. Zjawisko dotyczy 44 z 48 najbardziej zaludnionych nadmorskich miast na świecie. Grunt zapada się tam szybciej niż wzrasta poziom wód. Osiadanie ziemi jest skutkiem m.in. wydobywania paliw kopalnych oraz pompowania wód gruntowych.

Zespół pod kierownictwem Cheryl Tay z singapurskiego Nanyang Technological University przeanalizował kilkadziesiąt miast, obserwowanych za pomocą satelitów. Naukowcy podkreślają, że sprawdzone obszary stanowią jedną piątą światowej populacji miejskiej. Z badania wynika, że najszybciej zapadają się grunty w miejscowościach w południowej i południowo-wschodniej Azji. Przykładowo, w Tiencinie w Chinach oraz w Ahmedabadzie w Indiach, grunty zapadały się rocznie o 20 mm.

Szczególnie ponuro rysują się prognozy dla wietnamskiego Ho Chi Minh City, gdzie do 2030 r. pod wodą może znaleźć się nawet 20 km kwadratowych. Brazylijskie Rio de Janeiro może z kolei stracić do tego czasu 2 km kwadratowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(636)
doniek
3 dni temu
Czym szybsze ocieplenie klimatu tym mniej wungla z Indonezji sie spali w piecach
MaciejM
5 dni temu
Zrobi się zrzutkę międzynarodową i postawi rurociąg na pustyni którym popłynie woda. Afryka przestanie mieć problemy z wodą i żywnością a my spokój z zalewanymi miastami. Pytanie tylko kto na tym zarobi a kto straci.
gfk44
6 dni temu
O nowe Miasto.... Stegna 🙈
Gomółka
6 dni temu
Uff. Na szczęście odwiedziłem Jantar i Stegnę w 1987 . Był to wtedy zwykły PGR, hahaha. Polska jaruzelskaja.
jens
6 dni temu
Dla PiS to nie jest problem. Dla PiS problemem jest Tusk.
😂😂😂😂
1 tyg. temu
Haha co za bzdury
Gość
1 tyg. temu
Jedni straszą zalewaniem , inni totalną suszą
Siestranica
1 tyg. temu
Przekop do jeziora nielegalny . No to co !
edo
1 tyg. temu
Najważniejsze , że jest przekop , nikomu do niczego nie potrzebny przekop .
Hardkorowy
1 tyg. temu
Ocieplenie a jak w lipcu tego roku przyszło 13 stopni w dzień? A teraz? Według zapowiedzi wrzesień miał być wyjątkowo ciepły a pogoda jest listopadowa. Tata wiele razy opowiadał jak pod koniec lat 80tych w styczniu nagle przyszło 20 stopni na kilka dni. Ktoś jeszcze wierzy w globalne ocieplenie?
Hitbn
1 tyg. temu
W latach 90 ubiegłego stulecia fruwały już podobne artykuły odnośnie Polski. Również były "wyliczenia naukowców" mówiących, że w 2010 Wenecja będzie pod wodą i Holandia która leży w depresji również. Mamy 2022 i moim zdaniem jedynym zagrożeniem dla tego świata są ekofanatycy i lewactwo fanatyczne które reprezentuje interesy elit i lewackie krzykactwo które wprowadza chaos nie wiedząc nawet jakimi są barankami wykorzystywanymi na potrzeby biznesów. Gdyby nie lobbowani politycy którzy załatwiają interesy ogromnych korporacji w swoich krajach nie mielibyśmy problemów, nibykryzysów czy pseudopandemii.Rzecz w tym że oni będą stwarzać nam problemy żebyśmy prosili tych polityków o ich rozwiązywanie bo inaczej byli by nam niepotrzebni...a strach i terror jest najlepszą formą podporządkowania mas. Tym bardziej kiedy tym masom stwarza się zagrożenie ich życia.. coffid 19,5 (utrata życia), kryzysy (głód i śmierć z wychłodzenia), ekopierdy(tu można wrzucić wszystko).
rabany-RR
1 tyg. temu
Może być inna rzeczywistość za 28 lat. Tereny zaznaczone na czerwono (jako zalane wodą) owszem tak może być z jedną drobną różnicą - ta woda może być lodem przez 12 miesięcy w roku...
Oszu zlodz
1 tyg. temu
Przekop u Kaczyńskiej na działce się przyda!!
Przepowiednia
1 tyg. temu
Polski już nie będzie!! Bankructwo i rozbiory
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić