Artykuł Sponsorowany| 

Wybierz minikomputer dla siebie

0

Minikomputery są wykorzystywane nie tylko przez profesjonalistów, ale również przez studentów, uczniów, hobbystów i entuzjastów elektroniki oraz programowania. Wiele firm zajmuje się ich produkcją, jednak dwie z nich zyskały szczególną sympatię użytkowników. Arduino i Raspberry Pi, bo o nich tutaj mowa, charakteryzują się uniwersalnością i wszechstronnym zastosowaniem, dzięki czemu można je spotkać w różnych gałęziach gospodarki. Choć teoretycznie służą do tego samego, w praktyce są to dwa zupełnie odmienne minikomputery. Czym kierować się, wybierając egzemplarz dla siebie? W których projektach wykorzystanie Arduino będzie lepszym pomysłem, a kiedy warto postawić RPi? Czym różnią się od siebie oba urządzenia?

Wybierz minikomputer dla siebie
(Materiały prasowe)

Krótka charakterystyka Arduino

Arduino to najpopularniejsza na świecie platforma rozwojowa typu Open Source Hardware. Urządzenie działa w oparciu o mikrokontroler. Początkowo płytka Arduino miała pomóc studentom w nauce programowania i podstaw elektroniki, obecnie jednak wokół projektu powstała ogromna społeczność. Na forach internetowych bez trudu można znaleźć zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane projekty. Warto wiedzieć, że Arduino nie pracuje na systemie operacyjnym, dzięki czemu programowanie jest znacznie uproszczone. Czym wyróżnia się ten minikomputer i kiedy warto go wybrać?

• Arduino charakteryzuje się niskim poborem energii elektrycznej, dzięki czemu idealnie nadaje się do projektów zasilanych bateriami lub akumulatorami.
• Ponadto minikomputer cechuje się wytrzymałością i długą żywotnością, dlatego często jest wykorzystywany do powtarzalnych czynności. Co więcej, urządzenie jest odporne na nagłe braki zasilania.
• Minikomputer świetnie nadaje się do pracy z różnego rodzaju czujnikami, dzięki czemu często jest instalowany w inteligentnych domach.
• Osoby, które chcą rozwijać się w elektronice, poznawać nowe elementy i ich działanie, powinny wybrać właśnie Arduino.

Ten minikomputer najczęściej wykorzystywany jest w nieskomplikowanych projektach, w których nie wykorzystuje się funkcji sieciowych ani nie ma potrzeby tworzenia rozbudowanego interfejsu użytkownika. Wraz z rozwojem Arduino na rynku pojawiają się kolejne generacje minikomputera, które różnią się od siebie m.in. wydajnością, a co za tym idzie - możliwym zastosowaniem.

Raspberry Pi, czyli wysoka wydajność przede wszystkim

RPi to pełnoprawny komputer, którego konstrukcja opiera się na niewielkiej płytce drukowanej. Zastosowanie nowoczesnego procesora oraz dużej ilości pamięci operacyjnej RAM sprawia, że Raspberry Pi wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością. Urządzenie działa z systemem operacyjnym Raspbian, który został stworzony na podstawie popularnego Linuxa. Identycznie jak w przypadku Arduino wraz z rozwojem RPi powstały kolejne generacje minikomputera różniące się od siebie m.in. mocą obliczeniową oraz liczbą, a także rodzajem interfejsów. Raspberry Pi można znaleźć na stronie https://botland.com.pl/pl/399-raspberry-pi.

Czym charakteryzuje się popularna malina i kiedy warto ją wybrać?

• Jednym z największych atutów RPi jest łączność, dzięki której minikomputer może być wykorzystywany podczas pracy nad zaawansowanymi projektami. Dzięki modułom WiFi i Bluetooth, a także interfejsowi sieciowemu znacząco zwiększają się uniwersalność i możliwości wykorzystania Raspberry Pi.
• Wspomniana wcześniej duża moc obliczeniowa daje ogromne możliwości, dzięki którym minikomputer jest używany przez naukowców oraz firmy praktycznie na całym świecie.
• Z Raspberry Pi chętnie korzystają osoby, które dobrze znają środowisko Linuxa, a ponadto potrzebują minikomputera z rozbudowanymi funkcjami sieciowymi.
Arduino i RPi - ogrom możliwości
Zatem jaki minikomputer wybrać? Wszystko zależy od wykorzystania, a także od znajomości programowania i elektroniki. W internecie bez problemu można znaleźć zaawansowane projekty robotów opartych zarówno o Arduino, jak i Raspberry Pi. Warto pamiętać, że RPi z racji bardziej zaawansowanych komponentów jest droższe niż Arduino. Dodatkowo wraz z rozwojem obu projektów powstały zarówno oficjalne, jak i nieoficjalne moduły i akcesoria, które jeszcze bardziej zwiększają możliwości wykorzystania minikomputerów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić