oprac. Karolina Modzelewska| 

Zbadali włosy Ludwiga van Beethovena. Czekała ich niespodzianka

58

Naukowcy z University of Cambridge postanowili zbadać DNA pochodzące z włosów niemieckiego kompozytora i pianisty, Ludwiga van Beethovena. Ich analizy rzuciły nowe światło na przyczynę śmierci jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.

Zbadali włosy Ludwiga van Beethovena. Czekała ich niespodzianka
Naukowcy zbadali DNA Beethovena (Getty Images, David C. Rehner)

Ludwig van Beethoven zmarł w marcu 1827 r. w Wiedniu. Kompozytor od dłuższego czasu mierzył się z głuchotą, chorobami jelit, marskością wątroby i puchliną wodną. Wielu wskazywało też, że do jego odejścia przyczynił destrukcyjny styl życia, w tym zamiłowanie do alkoholu.

Po jego śmierci powstały też hipotezy, że dużą rolę odegrało tutaj zatrucie ołowiem. Jedna z nich zakładała, że to lekarz Beethovena, Andreas Wawruch mógł podawać mu leki z tym pierwiastkiem. Inna mówiła o spożywaniu przez kompozytora wód leczniczych zawierających ołów i korzystaniu z ołowianych naczyń.

Naukowcy zbadali włosy Beethovena

Beethoven w swoim testamencie, który sporządził długo przed śmiercią, prosił, aby po jego odejściu podać do publicznej wiadomości szczegóły dotyczące jego stanu. Jego ostatnią wolę próbowało wypełnić wielu biografów.

Jak zaznacza serwis Science Alert, blisko 200 lat od tego momentu, podjęli się tego również naukowcy z University of Cambridge. Eksperci przyjrzeli się włosom kompozytora. Dzięki pobranym z nich próbkom DNA ustalili, na jakie choroby cierpiał kompozytor, a wyniki badań przedstawili na łamach czasopisma naukowego "Current Biology".

Naukowcy poddali analizie genomicznej osiem kosmyków włosów przypisywanych Ludwigowi van Beethovenowi, które pochodziły z różnych źródeł. Uznali, że pięć z nich jest autentycznych. To one zostały uwzględnione w badaniach.

Eksperci podkreślają, że nie udało im się zidentyfikować genetycznego wyjaśnienia zaburzeń słuchu Beethovena i problemów żołądkowo-jelitowych, ale nie można ich jednoznacznie wykluczyć. Odkryli jednak, że kompozytor miał genetyczną predyspozycję do chorób wątroby. Badania ujawniły również, że Beethoven cierpiał na wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B) przez co najmniej kilka miesięcy przed śmiercią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Kamienie milowe w technologii - rozmowa z dr. Tomaszem Rożkiem

Praca rzuca nowe światło na przyczynę śmierci Beethovena. Kompozytor był genetycznie obciążony dużym ryzykiem choroby wątroby i przeszedł wirusowe zapalenie wątroby typu B. To w połączeniu z niezdrowym trybem życia i powszechnie akceptowanym spożywaniem alkoholu wyjaśnia ciężką chorobę wątroby kompozytora, która ostatecznie zakończyła się śmiercią.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić