oprac. Ilona Raczyńska| 

Cieszyn chce pobić rekord Guinnessa. Wystarczy 420 par, które zatańczą poloneza

1

Polonez na Rynku w Cieszynie to już styczniowa tradycja. Najpopularniejszy plac w mieście na chwilę staje się salą balową, na której maturzyści z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego tańczą tradycyjny studniówkowy taniec. W tym roku ma być jednak wyjątkowo. Jeśli pomysł się uda, to w Cieszynie pobiją rekord Guinnessa.

28 stycznia Rynek wypełni kilkaset par
28 stycznia Rynek wypełni kilkaset par (Wikimedia Commons CC BY)

26 stycznia 2018 roku na rynku w Cieszynie ma znaleźć się przynajmniej 420 par, tańczących poloneza. Chcą pobić rekord Guinnessa w ilości par jednocześnie tańczących.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Po raz pierwszy w akcję mają włączyć się wszystkie szkoły średnie z powiatu cieszyńskiego. Ale, jak zapewniają organizatorzy, do tańca może przyłączyć się każdy - rodzice, nauczyciele czy turyści.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Rynek to oczywiście najbardziej popularny i najpiękniejszy plac w Cieszynie. Powstał pod koniec XV w., kiedy książę cieszyński Kazimierz II sprzedał miastu dwa domy z przeznaczeniem na nowy ratusz miejski.

Fragmenty średniowiecznej zabudowy na Rynku zachowały się pod renesansowymi budynkami w formie piwnic przedprożowych. Po wielkim pożarze miasta w połowie XVI w., powstała renesansowa, podcieniowa zabudowa drewniano - murowana, ale po kolejnym pożarze miasta, który miał miejsce w 1789 r., przebudowano kamienice w stylu barokowo - klasycystycznym. Pośrodku placu stoi barokowa studnia z figurą Św. Floriana.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić