Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Mieszka w Chorwacji. Radzi, czego tam absolutnie nie robić

191

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Chociaż wysokie ceny paliw sprawiają, że podróż do tego kraju w roku 2022 może wyjść nieco drożej niż zwykle, to w najbliższych tygodniach w okolicach Splitu, Dubrovnika czy Trogiru nie będzie brakować Polaków. Oto co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem.

Mieszka w Chorwacji. Radzi, czego tam absolutnie nie robić
Jedziesz do Chorwacji? To musisz wiedzieć (Shutterstock)

Chorwacja to kraj w miesiącach letnich oblegany przez Polaków. Wpływ ma na to kilka czynników - koszty wypoczynku nad Adriatykiem w tym kraju są niższe niż chociażby we Włoszech. Kluczowe znaczenie ma też odległość. Z południowych krańców naszego kraju można dotrzeć do Zadaru w 10 godzin. W przypadku Splitu podróż zajmie kilkadziesiąt dodatkowych minut.

Jedziesz do Chorwacji? To musisz wiedzieć

Część turystów ma przed sobą pierwszą w życiu podróż do Chorwacji. Przed wyjazdem do tego kraju warto zyskać cenną wiedzę. Radami na TikToku podzielił się Polak mieszkający w Chorwacji.

Dotyczącą chociażby parkowania. O ile Chorwaci pozostawiają samochody gdzie popadnie, o tyle pojazdy na zagranicznych tablicach rejestracyjnych nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Pamiętajmy o tym, bo nawet krótki postój na zakupy może zakończyć się otrzymaniem mandatu. - Oni mogą parkować, gdzie im się podoba. Ale ty nie możesz - mówi Oskar Bryja na Tiktoku.

Chorwacja od 1 stycznia 2023 roku ma dołączyć do krajów strefy euro. Na razie walutą obowiązującą w tym kraju pozostaje kuna, co rodzi pewne problemy związane z wypłatą środków. Jeśli będziemy pobierać pieniądze z bankomatów na miejscu, to musimy być przygotowani na to, że każde urządzenie pobierze nam 30 kun (ok. 19 zł) za wypłacenie gotówki.

W tej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie zabranie z Polski większej liczby kun, zakupionych w kantorze. Wyjście awaryjne to płacenie w sklepach kartą bankomatową.

Kolejny trik? Chorwacja walczy też z generowaniem odpadów przez turystów. Plastikowe butelki w tym kraju objęte są kaucją. Jeśli wypijemy zakupioną wodę, to nie wyrzucajmy butelki. Wystarczy oddać ją do sklepu, a otrzymamy wtedy 50 lip (ok. 30 groszy).

Warto też pamiętać, że Chorwacja odeszła od covidowych obostrzeń. Do kraju można wjechać bez certyfikatu covidowego czy negatywnego wyniku testu. Maseczki obowiązują tylko w służbie zdrowia, przy wejściu do szpitali czy punktów medycznych

Trwa ładowanie wpisu:tiktok
Zobacz także: Wakacje 2022. Ile kosztuje urlop w Portugalii?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić