aktualizacja 

Szedł Tatrami, złapał za aparat. Mamidło na Kasprowym Wierchu

41

Jak informuje TVN24, jeden z turystów uchwycił w Tatach tzw. Widmo Brockenu, czyli niezwykle rzadkie zjawisko optyczne. Wędrowiec pochwalił się zdjęciem z Kasprowego Wierchu, gdzie udało mu się sfotografować charakterystyczną postać z tęczową obwódką. Ale spokojnie, mamidło górskie jest piękne i zupełnie niegroźne.

Szedł Tatrami, złapał za aparat. Mamidło na Kasprowym Wierchu
Widmo Brockenu to niezwykle rzadkie zjawisko, które można spotkać w górach (Pixabay, Kontakt24, Pixabay)

Tatry potrafią zaskoczyć turystów i czasami nagrodzić w niecodzienny sposób po długiej górskiej wędrówce. Doświadczył tego jeden z internautów o nicku "Staviar", który przesłał na Kontakt24 znakomite zdjęcia Widma Brockenu. To pokazało mu się na szczycie Kasprowego Wierchu i trzeba przyznać, że jest niezwykłe.

Zjawisko jest bardzo rzadkie, można je napotkać w górach lub lecąc samolotem, w określonych warunkach pogodowych. Zrazu może się wydawać nieprzyjemne, bo oto naszym oczom ukazuje się postać otoczona jakby tęczową obwódką. Prawda jest jednak taka, że to my sami i widmowy efekt, który wywołują promienie słoneczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny na europejskiej wyspie. "To jest drażliwy temat"

Dlatego Widmo Brockenu często zwane jest potocznie mamidłem górskim. Ale spokojnie, nie zrobi nam krzywdy i nie jest groźne. Nie jest też prawdą, że jak głosi legenda: gdy ktoś zobaczy ten efekt, na pewno umrze w górach. Aby żyć długo i szczęśliwie, trzeba taki efekt zobaczyć jeszcze dwukrotnie. To tylko ludowy mit.

Co to jest Widmo Brockenu i gdzie można je spotkać?

Widmo Brockenu to zjawisko optyczne, które polega na odpowiednim załamaniu się promieni słonecznych. Wówczas obserwator widzi swój cień na linii pomiędzy słońcem a chmurą lub mgłą, do tego z efektowną kolorową obwódką, którą zwie się glorią. Ten efekt może zrazu przypominać napotkaną postać i faktycznie nią jest.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Tyle tylko, że doświadczając mamidła górskiego obserwujemy swoją własną postać. Mgła, która najczęściej położona jest poniżej obserwatora, rozprasza promienie słoneczne i odgrywa rolę ekranu. Zjawisko obserwowane w górach daje ponadto efekt pozornego powiększenia cienia, co jest efektem projekcji.

Widmo Brockenu po raz pierwszy opisał Johann Esaias Silberschlag w 1780 roku. Nazwa zjawiska pochodzi od szczytu Brocken w górach Harz, gdzie było ono obserwowane.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić