To koniec słynnej atrakcji turystycznej? Grozi zawaleniem

8

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce jedna z największych atrakcji turystycznych Wietnamu może przestać istnieć. Naukowcy przestrzegają, że słynne "całujące się skały" ulegają szybko postępującej erozji.

To koniec słynnej atrakcji turystycznej? Grozi zawaleniem
Całujące się skały w zatoce Ha Long, Wietnam (Wikipedia Commons, Hadriann)

"Całujące się skały" w zatoce Ha Long to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Wietnamu. Rokrocznie ten cud natury jest odwiedzany przez setki tysięcy turystów. Jeżeli jednak chcecie zobaczyć je na własne oczy, to zdecydowanie warto się pospieszyć. Wkrótce może się okazać, że tę wyjątkową atrakcję będziemy wspominać tylko dzięki fotografiom.

Naukowcy twierdzą bowiem, że "całujące się skały" są poważnie zagrożone zawaleniem. Eksperci zwracają bowiem uwagę na szybko postępującą erozję skał - wpływa ona chociażby na pojawienie się szczelin, które przecinają tę atrakcję turystyczną i powodują jej wypłukiwanie. To z kolei w dłuższej perspektywie może prowadzić do zwiększania się ubytków i degradacji stabilności obydwu skał.

Działalność człowieka nie jest bez wpływu

Wpływ na przyspieszenie tego procesu ma zarówno podniesienie się poziomu wód, jak i brak kontroli nad łodziami. Te - wraz z turystami - podpływają zbyt blisko skał i powodują ich gwałtowne podmywanie poprzez generowanie fal. Nie brak także wzmożonych, nielegalnych rybackich połowów, które powodują identyczny efekt.

Naukowcy alarmują, że bez podjęcia stanowczych działań skały mogą przestać istnieć. Jednym z takich rozwiązań ma być ograniczenie prędkości łodzi przepływających w okolicy "całujących się skał" do zaledwie 5-10 km/h, co ograniczy powstawanie wysokich fali.

Eksperci zachęcają także do przeprowadzenia gruntownego "remontu" atrakcji. Postulują oni zalanie powstałych szczelin cementem, tak by wzmocnić skały oraz zapobiec dalszemu powiększaniu się ubytków. Niewykluczone, że konieczne stanie się także ograniczenie wzmożonego ruchu turystycznego w okolicy.

Autor: ACG
Źródło:BBC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić