17 tys. Polaków umiera przez ten składnik. Jest zakazany przy nadciśnieniu

555

Nadciśnienie to jedno z najczęstszych schorzeń dotykających Polaków - cierpi na nie ponad 15 mln osób w naszym kraju. Nieleczone prowadzi do licznych chorób układu krążenia, w tym zawału serca. W profilaktyce może pomóc zbilansowana dieta. Podpowiadamy, jakich produktów należy unikać, aby cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

17 tys. Polaków umiera przez ten składnik. Jest zakazany przy nadciśnieniu
(East News)

Sól

Mimo iż sód jest kluczowym składnikiem, jego dzienne zapotrzebowanie wynosi jedynie 0,2-0,5 g/dzień, a według WHO spożycie powyżej 2 g/dzień może wywoływać negatywne skutki. To właśnie nadmierne spożycie sodu (najczęściej dostarczanego w soli) uznaje się za szkodliwe dla zdrowia, gdyż prowadzi do nadciśnienia, którego następstwami są poważne choroby układu sercowo-naczyniowego.

Szacuje się, że rocznie nawet 1,65 mln osób umiera z powodu wysokiego spożycia sodu, z czego około 17 tys. przypada na Polskę. Wiele badań wiąże ze spożyciem sodu także inne schorzenia np. układu trawienia, w tym nowotwory żołądka, choroby nerek czy osteoporozę.

Wędzone ryby

Chociaż ryby są źródłem białka, kwasów omega-3, składników mineralnych i witamin, nie wszystkie są polecane dla osób z nadciśnieniem. Wędzenie łączy się z utratą większości substancji odżywczych. Dietetycy dodają, że wędzone ryby mają jeszcze jedną wadę – zawierają mnóstwo soli. Właśnie dlatego osoby z nadciśnieniem powinny ich unikać.

Kiszona kapusta i ogórki

Osoby z nadciśnieniem nie powinny również spożywać kiszonej kapusty i ogórków. Pomimo tego, że są one niskokaloryczne, w swoim składzie mają również duże ilości soli. Jeden średniej wielkości ogórek zawiera ok. 570 mg sodu, a pół szklanki kiszonki 460 mg.

Nabiał

Choć powszechnie wiadomo, że nabiał jest źródłem białka i uważa się go za cenne źródło wapnia, to okazuje się, że nie jest zalecany osobom z nadciśnieniem. Odradzane są zwłaszcza pełnotłuste produkty - tylko w jednej szklance pełnego mleka znajdziemy 8 g tłuszczu. Nabiał w przewadze zawiera też tłuszcze nasycone - także z tego względu nie jest polecany nadciśnieniowcom.

Jeżeli nie chcesz całkowicie zrezygnować z nabiału, sięgaj po chude mleka i sery. Spożywane kilka razy w miesiącu nie przyczynią się do znacznego wzrostu ciśnienia.

Dieta dla osób z nadciśnieniem

Przy nadciśnieniu tętniczym warto postawić na dietę DASH. Ten jadłospis zawiera posiłki o niskiej zawartości cholesterolu. Są pełne warzyw, owoców i produktów bogatych w błonnik oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Te ostatnie znajdziemy w tłustych rybach i oliwie.

Warto wiedzieć, że nieleczone nadciśnienie prowadzi do miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek czy do zaburzeń wzroku, dlatego tak ważna jest prawidłowa dieta.

Autor: KKG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić