Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Kleszcze nie lubią tego zapachu. Nie będą się do ciebie zbliżać

138

Jak co roku, gdy zrobi się już ciepło, chętniej spędzamy czas poza domem. Niestety, przebywanie na łonie natury może wiązać się z tym, że zaatakuje nas kleszcz. Na szczęście są sposoby, by ryzyko ugryzienia przez tego pajęczaka ograniczyć do minimum. Jednym z nich jest geranium.

Kleszcze nie lubią zapachu geranium
Kleszcze nie lubią zapachu geranium (Getty Images)

Kleszcze możemy spotkać nie tylko w lesie i na łące, ale również w mieście w pobliżu drzew. Te pajęczaki żywią się krwią i przenoszą niebezpieczne choroby, np. boreliozę, dlatego watro zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa zanim zdecydujemy się wyjść z domu.

Ten cichy krwiopijca ma bardzo dobry węch i przyciąga go temperatura naszego ciała oraz zapach potu, dlatego do obrony przed nim możemy wykorzystać zapachy. Na rynku są dostępne środki, które odstraszają kleszcze, ale często zawierają szkodliwy związek chemiczny – DEET. Jest to substancja skutecznie chroniąca nas przed różnego rodzaju owadami. Niestety jest toksyczna i może podrażnić naszą skórę i oczy. Styczność z tą substancją może powodować także bóle głowy, problemy z pamięcią, zaburzenia procesu oddychania oraz zmęczenie. Jeśli nie chcemy być narażeni na toksyczne działanie DEET, możemy zastosować zdrowsze, naturalne zamienniki.

Żeby przyrządzić miksturę przeciwko kleszczom będziemy potrzebowali 20 ml wódki lub octu jabłkowego i 30 kropelek olejku geraniowego. Składniki mieszamy i przelewamy do buteleczki z atomizerem. Tym preparatem pryskamy ubranie przed wyjściem na zewnątrz. Olejek geraniowy ma bardzo ładny zapach, za którym kleszcze nie przepadają. Jednak zanim go użyjemy powinniśmy się upewnić, że sami nie jesteśmy na niego uczuleni.

Drugą wersją naturalnego odstraszacza kleszczy jest substancja na bazie oleju roślinnego, np. rzepakowego lub słonecznikowego. Żeby ją przyrządzić, 50 ml tego rodzaju oleju mieszamy z 5-10 kroplami olejku geraniowego. Przed wyjściem z domu do lasu czy parku smarujemy tą miksturą odsłonięte części ciała.

Ważne, by o tym nie zapominać! Niezależnie od tego jaki preparat na kleszcze wybierzemy, powinniśmy pamiętać, żeby po powrocie do domu ze spaceru dokładnie sprawdzić, czy na naszym ciele nie znajduje się ten niebezpieczny pajęczak.

Autor: KAM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić