"Cichy zabójca" zaczyna atakować. Do szpitali trafiło prawie 50 osób

6

Rokrocznie w sezonie grzewczym notowane są zatrucia tlenkiem węgla. Niestety, nie wszystkie osoby udaje się uratować. Ostatnio na Podkarpaciu doszło do kolejnego groźnego zdarzenia. Ucierpiała pięcioosobowa rodzina.

"Cichy zabójca" zaczyna atakować. Do szpitali trafiło prawie 50 osób
"Cichy zabójca" znów atakuje (Getty Images, peterscode)

Tlenek węgla często określany jest jako czad. Nie przez przypadek mówi się, że to "cichy zabójca". Ten gaz jest bezwonny i bezbarwny. Właśnie dlatego jeżeli jakaś instalacja jest nieszczelna lub działa niewłaściwie, zatrucie może wystąpić zupełnie nieoczekiwanie.

Wdychanie czadu może doprowadzić nawet do śmierci. W związku z tym warto rozważyć regularne przeglądy instalacji, ale i montaż czujników tlenku węgla.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przerażające sceny w sądzie. Oskarżony nie wytrzymał i rzucił się na sędzię

Ostatnio pojawiły się kolejne doniesienia o zatruciach tlenkiem węgla. "5-osobowa rodzina trafiła do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło o g. 2 w Dębicy. Domownicy, skarżąc się m.in. na nudności i zawroty głowy, wezwali pomoc" - podała Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie.

Do szpitala trafiły dwie osoby dorosłe i troje dzieci. Poszkodowani byli przytomni. Źródłem czadu mógł być piecyk gazowy służący do podgrzewania wody w łazience - zaznaczono.

Serwis nowiny24.pl przekazał natomiast, że tylko w obecnym sezonie grzewczym podkarpaccy strażacy wyjeżdżali już do 55 interwencji związanych z obecnością tlenu węgla w mieszkaniach oraz domach. 46 osób trafiło do szpitali.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Komenda Wojewódzka PSP w Opolu przypomina, jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla:

  • lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
  • nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
  • drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie,
Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i - jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą - umiera - podkreślono.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić