Dostępne bez recepty. Te popularne leki wchodzą w niebezpieczną reakcję ze słońcem

22

Przy kontuzjach, stłuczeniach lub skręceniach często sięgamy po żele lub maści przeciwbólowe. Jak się okazuje, niektóre leki i preparaty dostępne w aptece bez recepty w połączeniu z promieniami słonecznymi mogą wywołać niebezpieczne poparzenia skóry.

Niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie wolno stosować podczas opalania
Niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie wolno stosować podczas opalania (Getty Images)

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, które zawierają ibuprofen, naproksen czy diklofenak. Są to m.in. tabletki na ból głowy, stosowane praktycznie przez każdego nas. Tego rodzaju medykamenty używane w nadmiarze w połączeniu z silną ekspozycja na słońce, mogą wywołać poważne reakcje skórne.

NLPZ występują również w maściach i żelach, którymi smarujemy stłuczone kolana, skręcone kostki lub spięte mięśnie łydek. Te preparaty mogą być niebezpieczne podczas upałów, kiedy odsłaniamy niektóre obszary naszego ciała i wystawiamy je na działanie promieni słonecznych. Połączenie żelów lub maści przeciwbólowych z silnym słońcem, może spowodować poparzenia, a także pojawienie się na naszej skórze wybroczyn i bolesnych pęcherzy.

Podobnie jest z preparatami przeciwko trądzikowi. Zawierają one kwas azelainowy i sprawiają, że nasza skóra jest znacznie bardziej wrażliwa na słońce. Stosowane popularnych kremów oraz maści na trądzik i długotrwałe przybywanie na słońcu może pogłębić przebarwienia powstałe po pryszczach.

Środki zawierające nadtlenek benzoilu stosowane podczas upalnego lata również mogą uszkodzić naszą skórę. Ten związek chemiczny posiada silne właściwości złuszczające i jest często stosowany w preparatach przeciwtrądzikowych. Poza tym nadtlenek benzoilu wpływa na melaninę - barwnik, który odpowiada za pigmentację organizmu.

Maści przeciwzapalne ze sterydami i promieniowanie UV to również mieszanka niekorzystna dla skóry. Kremy dostępne bez recepty, mające w swoim składzie hydrokortyzon nie powinny być stosowane podczas kąpieli słonecznych. Może to prowadzić do trwałych odbarwień skóry.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić