Gotujesz tak jajka? To popularny i niebezpieczny błąd

2

Jajka są na stałe obecne w jadłospisie wielu Polaków. Ten produkt spożywczy jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych, jednak nieodpowiednio przygotowany może nam zaszkodzić. Sprawdź, jak długo powinno się gotować jajko, żeby było zdrowe.

Jak gotować jajka?
Jak gotować jajka?

Jajko na twardo czy na miękko? Które z nich jest zdrowsze?

Jajka zawierają witaminę A, D, E, K, witaminy z grupy B oraz wapń, żelazo, fosfor i cynk. Poza tym możemy w nich znaleźć cenne aminokwasy i fosfolipidy. W białku jajka znajdują się witaminy i składniki mineralne, a także glukoza. Żółtko posiada zdrowe tłuszcze i lecytynę, która rozbija tłuszcze i cholesterol, dzięki czemu hamuje odkładanie się blaszek miażdżycowych w układzie tętniczym.

Żeby w pełni skorzystać z walorów zdrowotnych jajek, należy odpowiednio je przygotować. Jeśli mamy ochotę na jajko w wersji gotowanej, to zdecydowanie lepiej wybrać jajko na miękko. Zbyt długie gotowanie jajka może spowodować niebezpieczną reakcję siarki z żelazem, czego efektem jest pojawienie się zielonej warstwy na żółtku. Jedzenie takich jajek niekiedy jest przyczyną problemów trawiennych takich jak bóle brzucha, wzdęcia lub odbijanie.

Zobacz także: Jajecznica po rosyjsku

Jak twierdzą eksperci żywieniowi, jajka na miękko są łatwiej trawione przez nasz organizm. Najzdrowszym wyborem jest jedzenie jajek z lekko ściętym białek. Poza tym ugotowanie jajka na miękko nie powoduje, że cenna dla zdrowia lecytyna zostanie uszkodzona. Jajko, które jest gotowane dłużej niż 7 minut, traci aż 50 proc swoich prozdrowotnych właściwości i dostarcza nam więcej złego cholesterolu LDL.

Jajka na miękko powinny spożywać osoby z chorą tarczycą i cierpiące na cukrzycę. Osoby będące na diecie odchudzającej również mogą z czystym sumieniem sięgać po jajka na miękko.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić