Aplikacja LekRaport, stworzona przez specjalistów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów poprzez prawidłowe stosowanie leków. Narzędzie to jest częścią projektu naukowego prowadzonego przez dr. Artura Owczarka, który ma na celu rozwój kompleksowej opieki farmaceutycznej w Polsce.
Informacje o zdrowiu, stylu życia i stosowanych lekach w jednym miejscu
LekRaport to intuicyjna aplikacja webowa, która umożliwia farmaceutom przeprowadzanie wywiadów z pacjentami oraz gromadzenie danych dotyczących ich zdrowia, stylu życia i stosowanych leków. Dzięki temu farmaceuci mogą lepiej doradzać pacjentom w kwestiach profilaktyki i monitorować ich stan zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aplikacja została wyróżniona podczas spotkania Europejskiej Federacji Nauk Farmaceutycznych w maju 2024 r. na Węgrzech. Umożliwia ona także rejestrację i przekazywanie informacji o działaniach niepożądanych do systemu monitorowania zagrożeń.
Jednym z głównych problemów, które LekRaport ma pomóc rozwiązać, jest zjawisko non-adherence, czyli nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjentów. Dr Owczarek podkreśla, że w przypadku chorób przewlekłych wielu pacjentów przestaje regularnie przyjmować leki, co prowadzi do pogorszenia ich stanu zdrowia.
Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego ustanowiło 27 marca Dniem Adherence, aby zwrócić uwagę na ten problem. LekRaport umożliwia farmaceutom zadawanie pacjentom pytań dotyczących przyczyn nieprzestrzegania zaleceń i proponowanie rozwiązań.
Aplikacja LekRaport jest już dostępna dla farmaceutów i aptek. Jakub Sojka z Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zaznacza, że opłata za użytkowanie aplikacji wynika jedynie z kosztów utrzymania infrastruktury. Farmaceuci mogą przetestować narzędzie przed podjęciem decyzji o jego wdrożeniu.
Czytaj także: Maratony "kurczą mózg". Najnowsze badania naukowców