Jest niezwykle cenny dla organizmu. Jego niedobór może wywołać raka

24

Bor to pierwiastek śladowy, który możemy znaleźć np. w orzechach. Związek ten ma ogromne znaczenie dla prawidłowego metabolizowania witaminy D, fosforu oraz wapnia, ale nie tylko. Gdy go brakuje, pojawiają się poważne problemy ze zdrowiem.

Jest niezwykle cenny dla organizmu. Jego niedobór może wywołać raka
(Pixabay)

Bor wzmacnia mięśnie, działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Dzięki temu, że podnosi poziom estrogenów w organizmie, jego suplementacja jest polecana kobietom w okresie menopauzy. Co ciekawe, bor wpływa też pozytywnie na stan naszej skóry, hamując procesy jej starzenia. Pierwiastek ten powinny również przyjmować wszystkie osoby chcące poprawić funkcje mózgowe. Bor znakomicie wspomaga bowiem pamięć i koncentrację.

Brak tego składnika w naszym organizmie zwiększa ryzyko rozwoju wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nadczynność tarczycy czy schorzenia układu kostnego. Deficyt tego pierwiastka powoduje też zaburzenia hormonalne, permanentne uczucie zmęczenia, osłabienie, wypadanie włosów, wysypki skórne, a także nudności, bóle brzucha, biegunki, przyspieszone bicie serca, skurcze mięśni i problemy ze stawami. Udowodniono, że niedobór boru może przyczyniać się do rozwoju raka prostaty. Niestety brak tego pierwiastka daje objawy, które łatwo pomylić z innymi schorzeniami, a to znacząco utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.

Bor znajdziemy w orzechach, fasoli, gruszkach, orzechach, brzoskwiniach, morelach, jabłkach, jajkach, winogronach czy daktylach. Można również postawić na gotowe preparaty, które uzupełnią braki tego pierwiastka w naszym organizmie. Należy jednak pamiętać, że zarówno nadmiar jak i niedobór składników mineralnych może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji, warto skonsultować ją z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę preparatu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić