Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka| 

Lek milionów Polaków. Może zwiększać ryzyko udaru mózgu i zawału serca

108

Przez ostatnie lata uważano, że ten popularny lek jest bezpieczniejszą alternatywą dla ibuprofenu, który może wpływać niekorzystnie na ciśnienie krwi. Jak wynika z najnowszych badań, paracetamol również zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Czy to oznacza, że powinniśmy całkowicie z niego zrezygnować?

Lek milionów Polaków. Może zwiększać ryzyko udaru mózgu i zawału serca
Jak na nasz organizm działa paracetamol?

Zdaniem badaczy z Edynburga, regularne stosowanie określonej dawki paracetamolu (cztery gramy na dobę), podnosi ryzyko zwału serca i udaru mózgu nawet o 20 proc. Tak wynika z badań, w których wzięło udział 110 osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. U uczestników eksperymentu naukowcy zauważyli widoczny wzrost ciśnienia krwi już po czterech dniach zażywanie tego środka przeciwbólowego. Jak podkreślił główny autor dr Iain MacIntyre, przyjmowanie paracetamolu, w sytuacji, kiedy skarżymy się na ból głowy lub mamy gorączkę, jest bezpieczne.

- Można brać paracetamol, ale krótkotrwale lub pod kontrolą lekarza. Długotrwałe stosowanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych, bez ustalenia przyczyny bólu, a co za tym idzie - znalezienia skutecznego remedium - jest przeciwwskazane - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, kardiolog i ordynator jednego z oddziałów Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Zdaniem naukowców, wyniki badań nie potwierdzają jednoznacznie, że stan podwyższonego ciśnienia spowodowany zażywaniem paracetamolu będzie utrzymywał się przez długi czas. Nie do końca jasne jest również, w jakim stopniu dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjentów wpływają na wzrost ciśnienia krwi. Dr Poprawa stwierdza jednak, że nadmierne stosowanie paracetamolu może być niebezpieczne nie tylko w kontekście zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego.

Według ekspertki zażywanie większych ilości niż 10 g paracetamolu w ciągu doby, może uszkodzić naszą wątrobę.

- Wątroba jest odpowiedzialna też za proces krzepnięcia, więc dopatrujemy się tego, że paracetamol może zaburzać krzepliwość krwi i powodować większe ryzyko tworzenia się udarów - dodaje dr. Beata Poprawa.

Kardiolog uważa, że na paracetamol powinni szczególnie uważać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe i pacjenci z chorą wątrobą.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić