Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka | 

Lek milionów Polaków. Może zwiększać ryzyko udaru mózgu i zawału serca

108

Przez ostatnie lata uważano, że ten popularny lek jest bezpieczniejszą alternatywą dla ibuprofenu, który może wpływać niekorzystnie na ciśnienie krwi. Jak wynika z najnowszych badań, paracetamol również zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Czy to oznacza, że powinniśmy całkowicie z niego zrezygnować?

Lek milionów Polaków. Może zwiększać ryzyko udaru mózgu i zawału serca
Jak na nasz organizm działa paracetamol?

Zdaniem badaczy z Edynburga, regularne stosowanie określonej dawki paracetamolu (cztery gramy na dobę), podnosi ryzyko zwału serca i udaru mózgu nawet o 20 proc. Tak wynika z badań, w których wzięło udział 110 osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. U uczestników eksperymentu naukowcy zauważyli widoczny wzrost ciśnienia krwi już po czterech dniach zażywanie tego środka przeciwbólowego. Jak podkreślił główny autor dr Iain MacIntyre, przyjmowanie paracetamolu, w sytuacji, kiedy skarżymy się na ból głowy lub mamy gorączkę, jest bezpieczne.

- Można brać paracetamol, ale krótkotrwale lub pod kontrolą lekarza. Długotrwałe stosowanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych, bez ustalenia przyczyny bólu, a co za tym idzie - znalezienia skutecznego remedium - jest przeciwwskazane - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, kardiolog i ordynator jednego z oddziałów Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Zdaniem naukowców, wyniki badań nie potwierdzają jednoznacznie, że stan podwyższonego ciśnienia spowodowany zażywaniem paracetamolu będzie utrzymywał się przez długi czas. Nie do końca jasne jest również, w jakim stopniu dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjentów wpływają na wzrost ciśnienia krwi. Dr Poprawa stwierdza jednak, że nadmierne stosowanie paracetamolu może być niebezpieczne nie tylko w kontekście zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego.

Według ekspertki zażywanie większych ilości niż 10 g paracetamolu w ciągu doby, może uszkodzić naszą wątrobę.

- Wątroba jest odpowiedzialna też za proces krzepnięcia, więc dopatrujemy się tego, że paracetamol może zaburzać krzepliwość krwi i powodować większe ryzyko tworzenia się udarów - dodaje dr. Beata Poprawa.

Kardiolog uważa, że na paracetamol powinni szczególnie uważać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe i pacjenci z chorą wątrobą.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 03.12.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Obiekt kosmiczny spadł w Rosji. Wydano ważne komunikaty
Niewybuch z czasów II wojny światowej w Szczecinie. Będzie ewakuacja mieszkańców
Tak mieszka kardynał Dziwisz. Przepych to mało powiedziane
Sejmowa komisja zdecydowała. Zbigniew Ziobro zostanie zatrzymany
Zostanie dziadkiem w wieku 45 lat. Influencerka wszystko wyjawiła
Skandal na jarmarku bożonarodzeniowym w Szczecinie. Zbojkotowali stragan zakonnic
Tu po mszy naładujesz auto. Nowy pomysł kurii w Lublinie
COVID-19 został wytworzony celowo? Raport rządu obnaża błędy Instytutu w Wuhan
Dodaj to do doniczki, a grudnik obsypie się kwiatami
Awaria 100-letniej tamy na zaporze w Zagórzu Śląskim. Gwałtownie ubywa wody
Rafał Trzaskowski w CNN. Lektorka oceniła, jak poradził sobie z językiem angielskim
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić