aktualizacja 

Lekarze muszą się przygotować. "Rzadki, ale bardzo niebezpieczny wirus"

49

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wydało w czwartek ostrzeżenie w sprawie wybuchu epidemii wirusa Marburg w Gwinei Równikowej i Tanzanii. Jest on podobny do wirusa Ebola, powoduje rzadką, ale bardzo śmiertelną chorobę z gorączką i niekontrolowanym krwawieniem.

Lekarze muszą się przygotować. "Rzadki, ale bardzo niebezpieczny wirus"
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, © 2021 Bloomberg Finance LP)

Jak czytamy w ostrzeżeniu CDC, obecnie w Stanach Zjednoczonych nie odnotowano żadnego przypadku wirusa Marburg i ryzyko jest niskie. Jednak pracownicy służby zdrowia powinni zwracać uwagę na wszystkich przyjeżdżających z Afryki podróżników.

Amerykańscy lekarze w gotowości

Szpitale, których pracownicy podejrzewają, że ktoś jest chory na wirusa Marburg, powinni zebrać szczegółową historię podróży, a pacjent powinien być leczony w izolacji do czasu uzyskania ujemnego wyniku testu.

Należy też natychmiast skontaktować się z lokalnym wydziałem zdrowia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak wygląda w wieku 35 lat. Zdradziła receptę na niesamowitą figurę

Według amerykańskiego centrum, wczesna intensywna opieka wspomagająca może uchronić ludzi przed poważną chorobą spowodowaną tym wirusem lub śmiercią. W marcu CDC ostrzegło podróżujących do Gwinei Równikowej i Tanzanii, aby unikali kontaktu z chorymi i monitorowali swój stan zdrowia przez trzy tygodnie po powrocie.

Rozprzestrzenia się przez krew i płyny ustrojowe

Na lotniskach w USA pojawiły się ogłoszenia, które nawołują ludzi do zwracania uwagi na objawy i natychmiastowego zwracania się do lekarza, jeśli poczują się źle.

Ponadto Amerykanie wysłali medyków do Afryki, aby pomóc rozpoznać objawów groźnego wirusa i walczyć z epidemiami.

Wirus Marburg nie jest zaraźliwy, dopóki nie pojawią się pierwsze objawy. Jest przenoszony na ludzi przez nietoperze i rozprzestrzenia się wśród ludzi poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych osób.

Wirus Marburg - objawy

W odróżnieniu od wirusa, który powoduje COVID-19, Marburg nie rozprzestrzenia się w powietrzu. Na razie nie ma jednak żadnej szczepionki na chorobę wywołaną wirusem Marburg ani konkretnych metod leczenia tej choroby.

Objawy to m.in. gorączka, zmęczenie, wysypka, krwiste wymioty i biegunkę. Okres inkubacji wynosi od 2 do 21 dni. Ryzyko śmierci w przypadku zakażenia kształtuje się obecnie na bardzo wysokim poziomie - ok. 88 procent.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić