Mit ostatecznie obalony. Ten składnik wcale nie powoduje tycia

8

Naukowcy twierdzą że makaron nie tuczy, a wręcz przeciwnie. Dzięki niemu można pozbyć się zbędnych kilogramów i obniżyć wskaźnik BMI.

Makaron do Spaghetti
Makaron do Spaghetti (Getty Images)

Wcześniejsze ustalenia ekspertów od żywienia stoją pod znakiem zapytania. Jak było wiadomo od lat, węglowodany w jadłospisie powodują tycie. Zamieniają się w tłuszcz, który odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej jeśli nie jest odpowiednio metabolizowany. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Włochów wynika, że zgubny wpływ makaronów na naszą wagę to mit, w który ślepo wierzyliśmy przez lata.

Makaron - wyniki najnowszych badań

W badaniach wzięło udział 23 tys. Włochów, którzy zamieszkują dwa różne regiony kraju. Badani biorący udział w ankiecie mieli zanotować wszystko, co jedli w swoich dziennikach. W następnym etapie eksperymentu notatki zostały przedstawione naukowcom. Porównali oni ilość zjedzonego makaronu przez badanych do BMI i wymiary talii i bioder ankietowanych.

Następnie naukowcy stwierdzili, że spożywanie makaronu nie ma żadnego związku z wagą. Według nich osoby spożywające makaron były szczuplejsze od tych, którzy go unikali.

"Analizując antropometryczne dane uczestników i ich nawyki żywieniowe stwierdziliśmy, że spożycie makaronu, w przeciwieństwie do tego, co myśli większość ludzi, wcale nie ma związku ze zwiększeniem masy ciała. Jest wręcz przeciwnie" - skomentował dr George Pounis, kierownik badań.

Dr Licia Iacoviello z Instytutu Neuromed w Pozilli także wypowiedziała się na ten temat. Według niej należy wziąć pod uwagę fakt, że makaron jest głównym składnikiem śródziemnomorskiej diety. Jeśli więc spożywa się go w rozsądnych ilościach, łącząc go z takimi produktami jak świeże warzywa ryby, owoce morza czy oliwa z oliwej, to nie powinien źle wpłynąć na sylwetkę.

Autor: KAS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić