Karolina Rozmus
Karolina Rozmus| 
aktualizacja 

Nadmiar może prowadzić do śpiączki. Niektórzy biorą bez opamiętania

5

Wapń to jeden z najważniejszych mikroelementów, kluczowy dla zdrowia kości, ale bierze też udział w procesach krzepnięcia i przekazywaniu bodźców do nerwów i mięśni, w tym do mięśnia sercowego. Ale uwaga, jego nadmiar może powodować nawet kilkanaście różnych efektów ubocznych, w tym śpiączkę.

Nadmiar może prowadzić do śpiączki. Niektórzy biorą bez opamiętania
Suplementujesz wapń? Na to musisz uważać (Getty Images, Diego Cervo)

Wapń to istotny dla naszego organizmu mikroelement, który nie tylko zapobiega złamaniom, ale też gwarantuje prawidłową pracę naszym mięśniom, w tym sercu.

Uważne monitorowanie jego poziomu zaleca się osobom z problemami kardiologicznymi, seniorom, a także kobietom po menopauzie, u których dochodzi do spadku poziomu pierwiastka w organizmie.

Jednak groźny jest nie tylko niedobór, ale i nadmiar wapnia, zwany hiperkalcemią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pestki brzoskwini. Sprawdź, co zawierają i czy można je bezpiecznie jeść

O tym zaburzeniu mówimy, gdy stężenie pierwiastka w osoczu krwi sięga powyżej 2,75 mmol/l (11 mg/dl).

Jego przyczyną bywa nadczynność przytarczyc, ale także choroby nowotworowe, w przypadku gdy dochodzi do przerzutu do kości lub komórki rakowe produkują specyficzne białko.

Najczęściej hiperkalcemia dotyka pacjentów z rakiem płuca, jelita grubego, nerki, ale może występować także w przebiegu białaczki, chłoniaka czy szpiczaka plazmocytowego.

Nadmiar wapnia bywa diagnozowany u osób długotrwale unieruchomionych w łóżku, wówczas bowiem wapń uwalniany jest do osocza krwi z kości.

Bardzo rzadko nadmiar wapnia ma związek z dietą, jednak jako skutek nieodpowiedniej suplementacji owszem.

Narażone są nie tylko osoby, które w trosce o mocne kości łykają wapń w tabletkach, ale także te, które nierozważnie suplementują witaminę D, zwłaszcza przyjmując suplementy łączące witaminę z wapniem.

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z hiperkalcemią łagodną, umiarkowaną czy ciężką, objawy zaburzenia mogą być zaledwie dokuczliwe lub też stanowić śmiertelne zagrożenie.

Pacjenci odczuwający nadmierne pragnienie czy wzmożoną potrzebę oddawania moczu, a także przewlekłe zmęczenie czy objawy depresji początkowo mogą też przypadłości bagatelizować.

To z kolei może prowadzić do dalszego kumulowania się wapnia. Skutkiem długotrwałej i nasilającej się hiperkalcemii mogą być również:

- nudności i wymioty lub zaparcia,

- bóle kości,

- dezorientacja i problemy z koncentracją,

- kołatania serca,

- omdlenia,

- nadmierna senność.

Ciężka hiperkalcemia, gdy stężenie wapnia przekracza 3,75 mmol/l, może prowadzić nawet do ostrego zapalenia trzustki lub śpiączki. W takim wypadku konieczne jest niezwłoczne wezwanie pogotowia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić