o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KGG
|

Najgorsza z ryb. Naszpikowana hormonami, antybiotykami i rtęcią

300
Podziel się

Dostarczają kwasów omega-3 i cennych wartości odżywczych. To powszechne przekonanie na temat ryb. Niestety, nie wszystkie gatunki są zdrowe. Kluczowe znaczenie ma sposób ich hodowli. Częste sięganie po jedną z najtańszych na rynku ryb, czyli pangę, może być bardzo szkodliwe dla naszego organizmu.

Najgorsza z ryb. Naszpikowana hormonami, antybiotykami i rtęcią
(Getty Images)
bEslMqFx

Dietetycy ostrzegają: sięgając po rybę kieruj się jej jakością

Ryby i owoce morze dostarczają do organizmu wielu potrzebnych substancji odżywczych. Są cenione przede wszystkim ze względu na zawartość licznych witamin m.in. A, B, D oraz E. Dietetycy sugerują, że powinno się po nie sięgać co najmniej raz w tygodniu. Część dziko żyjących gatunków jest też źródłem kwasów omega-3, które mają korzystny wpływ m.in. na pracę naszego serca i mózgu.

To, że ryby są zdrowe, wiedzą praktycznie wszyscy. Niewielu konsumentów zwraca jednak uwagę na to, skąd pochodzą. A jak się okazuje, w świetle najnowszych badań to może mieć kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o ich wartość odżywczą.

bEslMqFz

Jednym z takich przykładów jest hodowana na skalę przemysłową panga. W Polsce jest sprzedawana głównie w postaci mrożonych filetów. Ryba najczęściej trafia do Europy z hodowli w wietnamskich rzekach.

Zdrowy jak ryba. Nie w przypadku pangi

Jak podaje medyczny serwis Medical Daily - panga ma bardzo niską wartość odżywczą i nie dostarcza cennych kwasów omega- 3. Ponadto jedzenie tej ryby może być niebezpieczne dla zdrowia.
Na potwierdzenie tej tezy wymienia główne przyczyny, takie jak niewłaściwa kontrola ryb. Podczas wyrywkowych testów w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że aż 70-80 proc. próbek ryby zawierało rtęć i bakterie, które mogą być przyczyną zatruć.

Również zanieczyszczenie wody ma wpływ na jakość mięsa. Ryby te zwykle żyją w stawach i rzekach wypełnionych odpadami i osadami. To wszystko przenika do ich organizmu. Stawy hodowlane znajdują się głównie w pobliżu rzeki Mekong w Wietnamie, czyli jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek świata.

bEslMqFF

Wietnamczycy stosują podczas hodowli szeroką gamę pestycydów, środków dezynfekujących i antybiotyków, które zostały już zakazane w Stanach Zjednoczonych i Europie. Podczas badań wykryto w filetach obecność dużych ilości szkodliwych związków m.in. metali ciężkich, chloranów, izomerów heksachlorobenzenu, a także hormony i leki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEslMqGa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(300)
Gamaliel
4 miesiące temu
Zgadzam się z tymi którzy mówią: Kto pozwala na sprowadzanie ty h ryb do Europy, a w końcu i do Polski? Skoro są tak skażone, trujące i szkodliwe dla zdrowia to dlaczego są tak pows, ech e w handlu spożywczym.
Ada
5 miesięcy temu
Szkoda, że jest smaczna. Ale warto faktycznie patrzeć na składy. Ja bardzo lubię sklep smak natury, bo właśnie tam odnalazłam kilka produktów, którym warto się przyjrzeć.
Matrix
6 miesięcy temu
Może warto się przyjrzeć lososiowi? A nie..... to przecież produkt z super firm i na bank jest miodzio. Nie kupuję takich niusów, komuś to przeszkadza i raczej nie o zdrowie - jak zawsze - chodzi.
bEslMqGb
alicja22
6 miesięcy temu
Hormony, czy to znaczy, że jak zjem, to mi wyrośnie broda?
pigwa
6 miesięcy temu
Mekong zanieczyszczony najbardziej na świecie??? Propagandzisto zdajesz sobie sprawę jak bogate jest życie w tej niby zanieczyszczonej rzece???
paranoja
6 miesięcy temu
nie kupować kto wie a co na służby i chcą aby POLACY byli zdrowi
szok
6 miesięcy temu
Dzięki za przydatne informacje, wykreślę pangę z jadłospisu
rybka
6 miesięcy temu
Dziwne, o łososiu cisza a chłonie metale ciężkie jak gąbka... o tuńczyku to nawet nie ma co pisać, dziwne że nie świeci z puszek... Najlepsze są ryby z polskich hodowli - pstrągi, karp, amur, u nas jeszcze nie ma takiej masówki jak w innych krajach więc nie opłaca się kantować na szeroką skalę, a małe hodowle znajdują się w co drugim mieście.
Dawid
6 miesięcy temu
A kiedyś prawie cały czas ją jadłem
Nick
6 miesięcy temu
Lubię pangę bo nie czuć ją rybą 😁😁😁
Paweł
6 miesięcy temu
Same delicje haha. Kiedyś oglądałem film o hodowli łososi. Od tamtej pory przestałem je jeść.
agniecha
6 miesięcy temu
Kto nas wykańcza, produkuje niezdrową zywność, aby jak najwięcej zarobić? Czyżby nie możni tego świata? Dziś nie liczy się człowiek tylko pieniądz.
Anonim
6 miesięcy temu
A ja widziałem program o hodowlach tych ryb żyją prawie że w ścieku i żywiono je padliną A wokół jeszcze szczury pływały, smacznego wszystkim
bEslMqFT
Arpi
6 miesięcy temu
To amerykanie w latach wojny wietnamskiej stosowali broń chemiczną i biologiczną zrzucając bomby na wioski, miasta i tereny leśne . Do dzisiaj i przez wiele jeszcze lat tereny te będą skażone przez tych złoczyńców.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić