Dominika Najda| 
aktualizacja 

Najlepsze dla mózgu i jelit. Jedz jak najczęściej

12

Oprócz walorów smakowych, fermentowana żywność pozytywnie wpływa na pracę jelit oraz mózgu. Okazuje się bowiem, że kiszonki mogą poprawić nastrój i funkcjonowanie umysłu, a naukowcy mają na to niezbite dowody.

Najlepsze dla mózgu i jelit. Jedz jak najczęściej
Kiszonki są niesamowicie zdrowe, warto jeść je jak najczęściej (Licencjodawca, rzoze19)

Kiszonki dobre na jelita i poprawę nastoju

Miłośników ogórków kiszonych czy kapusty kiszonej nie trzeba szukać daleko. Fermentowana żywność na tym się jednak nie kończy, to również kefir czy w ostatnim czasie popularne kimchi oraz kombucha. Naukowcy przetestowali 200 fermentowanych produktów z całego świata i wyjawili, który jest najlepszy.

Analizą kiszonek zajęli się brytyjscy mikrobiolodzy. "Fermentowane produkty na bazie cukru i fermentowane produkty na bazie warzyw są jak wygrana na loterii, jeśli chodzi o zdrowie jelit i mózgu" - wyjawia dr Ramya Balasubramanian z University College Cork.

Choć w każdym kraju można znaleźć fermentowaną żywność, produkty z całego świata zdobywają coraz większą popularność. Najlepszym tego dowodem jest rosnące zainteresowanie kombuchą oraz kimchi.

Fermentowane produkty na dobry humor

O co więc chodzi z tymi kiszonkami? Popularność fermentowanej żywności to nie tylko moda, ale również sposób na poprawę zdrowia. Powszechnie wiadomo, że dieta ma ogromny wpływ, również na zdrowie psychiczne i wcale nie chodzi jedynie o walory smakowe.

Fermentowana żywność to doskonałe źródło tryptofanu, czyli aminokwasu kluczowego dla produkcji serotoniny. "Hormon szczęścia" jest neuroprzekaźnikiem, który wpływa na nasz nastrój i wiele innych aspektów funkcjonowania mózgu.

W kiszonkach znajdziemy wiele innych ważnych związków, które wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu. Spożywanie fermentowanych produktów może poprawić nasz ogólny nastrój.

Najlepsza dla mózgu kiszonka

Specjaliści z University College Cork sprawdzili 200 produktów spożywczych z całego świata, a wynik okazał się sporym zaskoczeniem. Jaki jest werdykt? Prawie wszystkie kiszonki pozytywnie wpływają na jelita i mózg.

Na szczycie listy znalazły się jednak fermentowane produkty na bazie cukru oraz warzyw. Choć cukier nie cieszy się dobrą opinią, podczas fermentacji substraty z cukru przekształcane są w metabolity, które korzystnie wpływają na organizm.

Istnieje wystarczająco wiele powodów, by do swojej diety wprowadzić kiszonki. To prosty i naturalny sposób, by zadbać o zdrowe jelita, poprawić samopoczucie i urozmaicić jadłospis.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić