Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Nie tylko problem z pamięcią. Cichy sygnał, że choroba zajęła mózg

18
Podziel się:

Choroba Alzheimera to podstępne schorzenie, którego objawy są często bagatelizowane lub zrzucane na karb przepracowania, stresu czy zmęczenia. I chociaż alzheimer jest nieuleczalny, to szybkie rozpoznanie objawów pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii i spowolnienie lub zahamowanie postępu choroby. Na co zwrócić uwagę?

Nie tylko problem z pamięcią. Cichy sygnał, że choroba zajęła mózg
Objawy alzheimera mogą pojawić się także nocą (Licencjodawca)

Choroba Alzheimera, wbrew panującym przekonaniom, objawia się nie tylko utratą pamięci, chociaż rzeczywiście jest to jeden z pierwszych objawów schorzenia. Uwagę warto również inne sygnały alarmowe, które mogą nam dać cenne informacje o początkach rozwoju alzheimera.

Zaniepokoić powinna nas również zmiana zachowania, nastroju, deficyty poznawcze i problemu z funkcjami wykonawczymi. Jeżeli bliska nam osoba ma nagle problemy z czynnościami, które do tej pory nie sprawiały jej trudności, to znak, że warto skonsultować objawy z lekarzem. Symptomem mogą być również kłopoty podczas prostej rozmowy. Osoba chora na Alzheimera będzie miała problem z doborem odpowiednich słów, będzie również zapominała, o czym mówiła i gubiła wątki.

Niepokojące może też być nagłe wycofanie się z życia towarzyskiego. Chorzy rezygnują ze spotkań ze znajomymi, opuszczają zajęcia i aktywności, które do tej pory sprawiały im przyjemność. Co ciekawe, chorzy mogą doświadczać również utraty węchu i smaku. Niektórzy zmagają się z zaburzeniami snu. Do wczesnych objawów możemy również zaliczyć problemy z orientacją w przestrzeni oraz częste gubienie przedmiotów lub zapominanie, gdzie się znajdują, nawet jeśli wcześniej miały swoje stałe, określone miejsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Lucy
4 miesiące temu
Do Gościa i Adama. Popracujcie nad ortografią.
Eriw
4 miesiące temu
Mowicie covid to bójda? A ja znam trzy osoby, ktore zmarły po zachorowaniu. Boję się ze teraz ludzue za bardzo uwierzyli ze juz go niema i nie będzie
Znam Janka
4 miesiące temu
Straszna choroba. Mam tylko nadzieję, że wcześniej umrę niż zapomnę o tym, że już na mnie czas. Żartuje ale mam raka. Boję się już tych wszystkich chorób, a one nas dotykają. Kwestią czasu jest, że większość z nas odejdzie na raka bo ostatnie lata to zastój w diagnostyce i leczeniu tym bardziej. Wymyślili sobie covid aby mieć czyste ręce i świat bez chorych ludzi.
LUK
4 miesiące temu
To ja jednak mam od urodzenia. Wcześniej nie było widać ponieważ bardzo mało mówiłam. Od ponad roku się rozgadałam( uwolniłam się od wieloletniego stresu) i rodzina zauważyła że mam kłopoty z pamięcią i tp. Przyczyny mogą być różne. U mnie zaczęły się od wstrząsu mózgu do którego się nigdy nie przyznawałam. Więc po tym artykule nie wpadajcie w kompleksy i w panikę! A wycofanie się może być spowodowane okresową depresją.
Marcin
4 miesiące temu
Alzheimer to bardzo uciążliwa choroba. Starzec zarządzający tym krajem do dzisiaj tkwi w komunie 😂😂😂
głodomor
4 miesiące temu
Lepiej mieć Parkinsona i trochę wylać niż Alzheimera i zapomnieć wypić
Alek
4 miesiące temu
Co to ja chciałem napisać?
Wiki
4 miesiące temu
Opisane objawy to już alzheimer "w pełnym rozkwicie". Niestety nie ma objawów wczesnego stadium choroby, która długo rozwija się powoli i podstępnie, by nagle zaatakować dosłownie w ciągu paru miesięcy. Wiem, bo niestety przerobiłam to z moją mamą. Dopiero gdy choroba stawała się uciążliwa, zaczęliśmy kojarzyć pewne wcześniejsze symptomy, które mogły nią być. Ale kto tak naprawdę łączy położenie gdzieś tam torebki, której nie można znaleźć, zapomnienie po co się poszło do kuchni, chowanie pieniędzy po szafach itp z alzheimerem? Myśli się, że to zwykła mała demencja związana z wiekiem. I pewnie czasami tak bywa. Straszna choroba, powodująca dezintegrację osobowości chorego. Ciężko z chorym wytrzymać i ciężko patrzeć, jak ukochana osoba zmienia się w kogoś podejrzliwego, nieżyczliwego, często agresywnego i nieposłusznego. Koszmar dla chorego, jeszcze większy dla jego opiekuna.
Dr n med Pafn...
4 miesiące temu
Te osoby zapominają np ze sika się do umywalki s nie do klozetu bo do klozetu to pryszcze
Jarek
4 miesiące temu
A czy są tabletki pod język żeby szybciej odejść z tego świata
pawel-
4 miesiące temu
a jest lekarstwo na śmierć panie dochtorze ???
Analityk
4 miesiące temu
Na Alzheimera wciąż nie ma leku. W tym przypadku nawet nie ma powodu utyskiwać na służbę zdrowia, choć dobra nie jest.
Zawiedziona
4 miesiące temu
Nasza służba zdrowia jest chora jak może leczyć ludzi, lekarze nie leczą tylko przepisują tabletki przeciwbólowe
oo7
4 miesiące temu
Aby się leczyć muszą być lekarze i system ochrony zdrowia. Na razie mamy chorą władzę, która wymaga leczenia lub wymiany!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić