Erling Kagge
Erling Kagge| 

Zanim rozwinie się Alzheimer, pojawia się cichy objaw. Nie lekceważ

39

Problemy ze snem mogą być przedklinicznym objawem choroby Alzheimera. Do takich wniosków doszła dr Prashanthi Vemuri ze Stanów Zjednoczonych. Dowiedz się więcej.

Zanim rozwinie się Alzheimer, pojawia się cichy objaw. Nie lekceważ
(Getty Images)

Drzemki w ciągu dnia mogą informować o rozwoju choroby Alzheimera

Alzheimer to podstępna choroba, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, dlatego jej początek może być trudny do wychwycenia.

Do tych najczęściej występujących możemy zaliczyć: problemy z zapamiętywaniem i przypominaniem sobie pewnych faktów, pozostawianie przedmiotów w niewłaściwych miejscach i kłopoty z ich późniejszym znalezieniem. To jednak objawy, które są dobrze znane i łatwe do wychwycenia. Okazuje się jednak, że istnieją też objawy nietypowe, które łatwo zbagatelizować. Należą do nich np. zaburzenia snu.

Dr Prashanthi Vemuri ze Stanów Zjednoczonych zebrał i przeanalizowała dane trzech tysięcy pacjentów kliniki Mayo w Rochester. W badaniu wzięły udział 283 osoby bez demencji, w wieku ponad 70 lat. Uczestnicy badania musieli odpowiadać na pytania dotyczące ich snu. Badania były prowadzone przez 7 lat. Co się okazało?

Podczas trwania badania sprawdzano u pacjentów obecność amyloidu. Jak wiadomo, u osób, u których zdiagnozowano alzheimera, to szkodliwe białko jest wykrywalne i to właśnie ono może prowadzić do zaburzeń w mózgu.

22 proc. badanych zgłaszało problemy z sennością w ciągu dnia. U tych samych osób zauważono też wzrost amyloidu. Pacjenci wykazywali też tendencję do odkładania się blaszek beta-amyloidowych i to w rejonach czołowych mózgu, co często wskazuje na rozwój choroby Alzheimera. Z kolei u osób, które nie miały zaburzeń snu, takich zmian dr Prashanthi Vemuri nie zaobserwowała.

‘’Stwierdziliśmy, że częste drzemki w ciągu dnia mogą być spowodowane odkładaniem się amyloidu u osób, które już to białko posiadały” – podsumowała dr Vemuri.

Naukowcy wciąż nie znają przyczyny odkładania się tego degeneracyjnego białka. Potrzebne są dalsze badania.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić