Dominika Najda| 

Nie tylko rumień. Objawy boreliozy widać w oczach

5

Borelioza to niebezpieczna choroba przenoszona przez kleszcze. Może powodować wiele objawów, a nie wszystkie są oczywiste. Niektóre z nich łatwo wziąć za inną dolegliwość. Jak może objawiać się krętkowica kleszczowa?

Nie tylko rumień. Objawy boreliozy widać w oczach
Borelioza może uszkodzić wzrok (Licencjodawca, Elisaveta Ivanova)

Niebezpieczna choroba odkleszczowa

Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu ukąszenia. Choroba może jednak powodować inne dolegliwości ze strony serca, stawów, a nawet narządu wzroku.

Niestety boreliozę nie zawsze łatwo jest zdiagnozować. Niespecyficzne objawy utrudniają wykrycie zakażenia. Czasem w ogóle nie występują, co jednak nie oznacza, że nie doszło do infekcji. Dlatego ważne jest obserwowanie śladu ukąszenia i innych sygnałów wysyłanych przez organizm.

Oprócz pojawienia się specyficznej wysypki na skórze oraz grypopodobnych objawów, infekcja może wpływać na narząd wzroku. Najczęściej pojawia się ból oczu, pogorszenie wzroku, nadwrażliwość na światło, rozmyty widok i podwójne widzenie.

Zapalenie spojówek to kolejny objaw, który może świadczyć o boreliozie. Najczęściej pojawia się on z symptomami podobnymi do grypy. W przypadku infekcji może też dojść do zapalenia błony naczyniowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza

Borelioza może wpływać na narząd wzroku

Zapalenie spojówek objawia się zaczerwienieniem oka, często towarzyszy mu swędzenie i pieczenie oraz nadmierne łzawienie i ropna wydzielina. Może również dojść do nadwrażliwości na światło oraz pogorszenie ostrości widzenia.

W później fazie boreliozy może wystąpić zapalenie rogówki oraz twardówki i nadtwardówki. Objawia się ono podobnie jak zapalenie spojówek, często dochodzi też do obrzęku powiek. Na tym jednak problemy ze wzrokiem mogą się nie kończyć.

Borelioza może też wywołać bolesne zapalenie błony naczyniowej, która zlokalizowana jest pomiędzy twardówką a siatkówką. W tym przypadku objawy w znacznym stopniu zależą od umiejscowienia.

Zawsze należy uważnie obserwować miejsce ukąszenia. Zauważenie rumienia wędrującego jest różnoznaczne z rozpoznaniem boreliozy. Brak wysypki nie oznacza jednak braku infekcji, więc warto pozostać czujnym na pozostałe objawy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić