aktualizacja 

Nietypowy objaw. Często mylony z rakiem jelita grubego

2

W związku z tym, że endometrioza może dawać mało charakterystyczne objawy, jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Jeden z symptomów jest często mylony z rakiem jelita grubego lub wrzodami żołądka.

Nietypowy objaw. Często mylony z rakiem jelita grubego
(Getty Images)

Ból brzucha

Na endometriozę cierpi co 10 kobieta będąca w wieku rozrodczym. Ta choroba narządów płciowych charakteryzuje się tym, że komórki błony śluzowej trzonu macicy znajdują się poza jamą macicy. U zdrowych kobiet pod koniec cyklu miesiączkowego błona śluzowa złuszcza się i ulega wydaleniu.

Natomiast u pacjentek cierpiących na endometriozę komórki śluzówki macicy są obecne w innych okolicach jamy brzusznej np. w pobliżu jajników, jajowodów, pęcherza moczowego i jelita grubego. Objawy choroby różnią się w zależności od umiejscowienia. Dlatego mogą być mylone z symptomami innych chorób takich jak nowotwór jelita grubego czy wrzody żołądka.

Bóle w jelicie

Do objawów obecności endometrium w jelicie można zaliczyć bóle w jelitach, nasilające się podczas miesiączki. Tej dolegliwości mogą towarzyszyć bolesne wypróżnienia, biegunki, częste wzdęcia i zaparcia. Symptomy tego rodzaju endometriozy na początku łatwo pomylić z wrzodami, zespołem jelita drażliwego lub rakiem jelita grubego.

Żeby ustalić, czy dolegliwości świadczą o problemach z jelitami, czy chorobie ginekologicznej lekarze wykonują kolonoskopię i laparoskopię. Dopiero po postawieniu jednoznacznej diagnozy można rozpocząć leczenie endometriozy. W tym przypadku wykonuje się operacje laparoskopowe i wdraża się terapię hormonalną.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić