Pojawia się u młodych. Może ostrzegać o chorym sercu lub o marskości wątroby

1

Kształt, budowa i kolor paznokci może nam wiele powiedzieć o kondycji zdrowotnej naszego organizmu. Sprawdź, co w ich wyglądzie powinno cię zaniepokoić.

Paznokcie Terry'ego
Paznokcie Terry'ego (WP)

Zmiana koloru paznokci może oznaczać poważną chorobę

Pojawienie się białych plamek na paznokciach często świadczą o niedoborze witaminy E. Łamliwość paznokci może oznaczać brak witaminy A, B i C, lub być spowodowane częstym kontaktem dłoni ze środkami chemicznymi. Paznokcie osób nałogowo palących papierosy mają często żółte zabarwienie. Żółta barwa paznokci może oznaczać również grzybicę.

Innym schorzeniem paznokci są tzw. paznokcie Terry'ego – zmiany są widoczne głównie na kciukach. Ta zmiana zachodząca na płytce paznokcia polega na pojawieniu się jednolitych rowków, które są równoległe do siebie i przebiegają poprzecznie. Przy tej dolegliwości płytka paznokcia staje się bledsza i z wyglądu przypomina matowe szkło. Na koniuszku palca, w miejscu gdzie paznokieć oddziela się od skóry, pojawia się pasek o ciemnym zabarwieniu.

Paznokcie Terry'ego często występują u osób w podeszłym wieku, co zazwyczaj nie jest objawem choroby. Jednak, jeśli pojawią się u młodych i kiedy tym zmianom towarzyszą inne symptomy, może to oznaczać rozwój poważnej choroby. Tego rodzaju zmiany mogą pojawiać się przy cukrzycy, marskości wątroby czy niewydolności serca. Czasem w tej sytuacji pojawiają się również poważne zaburzenia żywieniowe.

Jeżeli zauważymy na swoich paznokciach podobne deformacje, nie powinniśmy ich bagatelizować i udać się do lekarza. W sytuacji, gdy tym objawom towarzyszą inne dolegliwości, konsultacja ze specjalistą jest szczególnie wskazana.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić