Rak jelit rozwija się w ukryciu. W 20 minut sprawdzisz, czy masz powody do niepokoju

12

Kolonoskopia to badanie, dzięki któremu można rozpoznać schorzenia jelita grubego. Tego rodzaju diagnostyka jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki jelit grubego. Dlaczego jest tak ważna?

Kolonoskopia wykryje raka jelit
Kolonoskopia wykryje raka jelit (Getty Images)

Kolonoskopia może uchronić przed nowotworem jelita grubego

Kolonoskopię wykonuje się, żeby wykryć zmiany występujące w jelicie grubym, takie jak polipy, zapalenia, infekcje, chorobę uchyłkową jelit czy nowotwory. Badanie to służy dokładnemu obejrzenia wnętrza jelita grubego oraz pobraniu wycinka do badania histopatologicznego.

Wykonuje się je przy podejrzeniu raka jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna, nieswoistego zapalenia jelit czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Kolonoskopia jest również badaniem, które pozwala na postawienie diagnozy przy biegunkach o niejasnym pochodzeniu.

Osoby szczególnie narażone na rozwój tego nowotworu, w których rodzinie występowały już przypadki jelita grubego, powinny mieć wykonywaną kolonoskopię raz na pięć lat.

Niestety, wiele osób rezygnuje z tego rodzaju badania w obawie, że będzie ono bardzo bolesne. Tak naprawdę badanie to może być wykonywane w znieczuleniu ogólnym lub przy zastosowaniu znieczulenia będącego połączniem leków nasennych i przeciwbólowych.

Kolonoskopia trwa od 20 do 60 minut. Przed jej wykonaniem niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Najczęściej pacjentom zaleca się głodówkę, lewatywę lub zażywanie środków przeczyszczających w celu całkowitego opróżnienia jelit.

Chociaż to badanie nie należy na pewno do najprzyjemniejszych, to jego wykonanie może nas uchronić przed rozwojem raka jelita grubego. Wcześnie rozpoznany nowotwór daje największe szanse na skuteczne leczenie.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić