Superbakteria szaleje po polskich szpitalach. Wymowne dane GIS

10

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zaprezentował najnowsze dane dotyczące zakażeń w szpitalach, za które odpowiadają tzw. superbakterie. Opublikowany raport jest bardzo wymowny. Jasno z niego wynika, że sytuację należy uznać za niepokojącą.

Superbakteria szaleje po polskich szpitalach. Wymowne dane GIS
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) przedstawił raport "Stan sanitarny kraju w 2022 roku". Z tego dokumentu wynika, że w poprzednim roku polskie szpitale były narażone na wyjątkowo oporne bakterie, które wywoływały groźne infekcje.

Przeważającą liczbę zakażeń stanowiły infekcje żołądkowo-jelitowe wywołane przez Clostridioides difficile. Za niezwykle niepokojący uznać można wzrost zakażeń spowodowanych przez bakterię Klebsiella pneumoniae typu NDM (New Delhi). Wykazuje ona oporność na działanie antybiotyków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polityk PiS zaskoczony. “Powinien peruki robić”

W ciągu roku tego rodzaju przypadki zostały zgłoszone aż 98 razy. W raporcie "Stan sanitarny kraju w 2022 roku" pojawiły się też inne ważne informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w placówkach medycznych.

Wskazuje się na spadek zgłoszeń ognisk epidemicznych związanych z wirusem odry i pasożytem świerzbowcem ludzkim. W roku 2022 do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono łącznie 32 ogniska wywołane przez wirusy grypy oraz 34 ogniska spowodowane przez rotawirusy - spostrzega poradnikzdrowie.pl.

Oto główna przyczyna zakażeń w polskich szpitalach

Raport GIS wskazuje na to, że główną przyczyną zakażeń w 2022 roku był Clostridioides difficile (52 proc. zarejestrowanych przypadków).

Drugim najczęstszym czynnikiem etiologicznym wywołującym epidemie w szpitalach w roku 2022 był Gram-ujemny pałeczkooporny na antybiotyki - Klebsiella pneumoniae. Od roku 2014 staje się ona coraz większym problemem epidemiologicznym. W roku 2022, Klebsiella pneumoniae była odpowiedzialna za 216 z 932 zarejestrowanych przypadków infekcji, co stanowiło 23,2% wszystkich zgłoszonych przypadków. Te infekcje dotknęły łącznie 1310 osób, a 1368 pacjentów wykazywało kolonizację przewodu pokarmowego - podkreśla wspomniane źródło.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić