aktualizacja 

Sygnał, że organizm sam siebie atakuje. Tak objawia się toczeń

53

Okazuje się, że nie tylko oznaki starzenia się organizmu są widoczne na twarzy. Możemy na niej zobaczyć niektóre objawy poważnych schorzeń. Na co warto zwrócić uwagę?

Objawy chorób na twarzy
Objawy chorób na twarzy

Objawy chorób widoczne na twarzy

Wygląd naszej twarzy (podobnie jak dłoni czy stóp) może wskazywać na ogólny stan naszego zdrowia. Drobne zmiany, pozornie niewinne szczegóły, mogą być tak naprawdę objawami poważnych chorób. Chociaż wraz z wiekiem nasze włosy na głowie stają się cieńsze, a wypadanie to problem, z którym na co dzień zmaga się większość kobiet, to warto też zwrócić uwagę na stan włosów na nasze twarzy.

Jeśli cienkie, przerzedzone brwi nie są konsekwencją zbyt intensywnej regulacji, to mogą być objawem niedoczynności tarczycy. Zwłaszcza, gdy towarzyszą im inne objawy, takie jak zaparcia, suchość skóry czy zmęczenie. Zauważasz te symptomy u siebie? Najwyższy czas, by skorzystać z porady endokrynologa.

Z drugiej strony również nadmierne owłosienie na twarzy – jeśli nie zostało nam przekazane w genach – może świadczyć o poważnych zaburzeniach hormonalnych. Gdy tak jest, pojawiają się też inne symptomy – przede wszystkim trądzik i zanik miesiączki. Tak właśnie objawia się zespół policystycznych jajników, który prawie zawsze przyczynia się do podwyższenia poziomu testosteronu w organizmie.

Innym symptomem, który powinien wzbudzić naszą czujność jest rumień. Może być spowodowany przez stres, jedzenie pikantnych potraw, picie alkoholu, wysiłek fizyczny czy menopauzę, ale jeśli wykluczysz te wszystkie możliwości, a oprócz rumienia doskwierają ci bóle stawów, zmęczenie, ospałość i bóle mięśni, to być może chorujesz na toczeń. Warto to sprawdzić.

Nie wolno bagatelizować też worków pod oczami, jeśli nie są wynikiem braku snu czy przemęczenia. Ciemne, nieestetyczne przebarwienia pod oczami są niekiedy objawem zapalenia skórno-mięśniowego. To choroba o podłożu autoimmunologicznym, której towarzyszą bóle mięśni, stawów i osłabienie. Nie wolno ignorować jej objawów, gdyż nieleczona może doprowadzić do poważnych problemów z poruszaniem i wykonywaniem podstawowych, codziennych czynności.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić