aktualizacja 

Sypiasz mniej, niż 5 godzin? Naukowcy ze Szwecji mają kiepskie wieści

1

Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że im krótszy sen, tym krótsza faza REM, a co za tym idzie - gorsza regeneracja organizmu. To jednak nie koniec wad zbyt krótkiego wypoczynku. Naukowcy ze Szwecji wykazali, że spanie krócej, niż 5 godzin na dobę zwiększa ryzyko zakrzepów krwi.

Sypiasz mniej, niż 5 godzin? Naukowcy ze Szwecji mają kiepskie wieści
Mamy kolejny powód, żeby spać dłużej! (Pexels, Karolina Grabowska)

Okazuje się, że brak snu przez długi czas zwiększa ryzyko rozwoju choroby tętnic obwodowych, która polega na zatkaniu naczyń krwionośnych w nogach. Naukowcy ze Szwecji przebadali 650 tys. dorosłych osób pod kątem długości ich snu. Z badań wynikło, że osoby, które nie śpią zalecanych 7 do 9 godzin w ciągu doby, są bardziej podatne na tę chorobę.

Spanie od siedmiu do ośmiu godzin na dobę to dobry nawyk zmniejszający ryzyko wystąpienia choroby tętnic obwodowych - stwierdził dr Shuai Yuan z Karolinska Institute w Sztokholmie.

Zakrzepy krwi częściej pojawiają się u palaczy, osób z cukrzycą lub wysokim ciśnieniem oraz wysokim poziomem cholesterolu. Objawami, które zdradzają, że zmagamy się z takim schorzeniem, może być wypadanie włosów na nogach, drętwienie nóg i bóle przy chodzeniu czy też łamliwość paznokci. Zakrzepy mogą doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 16.03 Program Money.pl | Polacy nie utrzymują cyfrowej higieny. "Chodzimy na dopaminowej smyczy"

Naukowcom bardzo szybko udało się powiązać ilość snu z chorobami serca - te także są spowodowane zatkanymi tętnicami.

Nie tylko długość się liczy, ale także jakość

Badania wykazały, że spanie mniej niż pięć godzin na dobę wiązało się z prawie dwukrotnie większym ryzykiem choroby w porównaniu z siedmioma czy ośmioma godzinami.

Zmiany stylu życia, które pomagają ludziom lepiej spać, takie jak aktywność fizyczna, mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby tętnic obwodowych - zauważył dr Yuan.

Tylko, że czas to nie wszystko. Możemy leżeć w łóżku i 10 godzin, a nie przespać nawet 5. Dlatego należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do snu. Oprócz aktywności fizycznej warto zadbać o wywietrzenie sypialni oraz usunięcie z niej źródeł sztucznego światła. Można się także wyposażyć w zasłony zaciemniające, jeśli okna pokoju, w którym śpimy, wychodzą na wschód.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić