aktualizacja 

Szumy w uszach. Czy mogą świadczyć o poważnej chorobie?

4

Dziwne dźwięki w uszach takie jak szmery, pulsowanie lub dudnienie to objawy, których nie wolno lekceważyć. Szczególnie jeśli towarzyszy im ból. W takim przypadku należy udać się do lekarza, bo może to być początek rozwijającego się nadciśnienia, miażdżycy lub nadczynności tarczycy.

Szumy w uszach. Czy mogą świadczyć o poważnej chorobie?
(Getty Images)

Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, na które cierpi ok. 10,5 mln Polaków. Objawy łatwo przeoczyć, dlatego wielu z nas nie wie, że go doświadcza. Niestety, bez odpowiedniego leczenia nadciśnienie może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Szumy, dudnienie i syczenie w uszach, to pozornie niegroźne objawy, ale jeżeli nie są spowodowane czynnikami zewnętrznymi i dodatkowo towarzyszą im lekkie bóle głowy i uderzenia gorąca, powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Miażdżyca

Jest to poważna choroba tętnic i żył, w których gromadzi się cholesterol i systematycznie je zapycha. Przez to krew ma problem z przepływem i musi przeciskać się przez naczynia z większą siłą. Aby uniknąć niebezpiecznej choroby należy odstawić cukry proste i tłuszcze zwierzęce, a także zbadać poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi. O wysokim poziomie cholesterolu we krwi mogą świadczyć właśnie szumy w uszach.

Nadczynność tarczycy

Dziwne dźwięki w uszach mogą świadczyć również o nadczynności tarczycy, której jednym z objawów jest wzrost ciśnienia i tętna, gdy układ krwionośny jest pobudzony i zmuszony do wzmożonej pracy. Dzieje się to, ponieważ tarczyca produkuje więcej hormonów tarczycowych niż powinna.

Stres

Powodem szumów w uszach (na przykład przed zaśnięciem) może być po prostu stres związany z ciężkim dniem w pracy i ogólnym wyczerpaniem organizmu. Warto wyciszyć się wieczorem i pozbyć się złych emocji, które się w nas nagromadziły.

Autor: KAS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić