Tanie, popularne smarowidło. Podnosi cholesterol, prowadzi do otyłości i cukrzycy

8

Miksy tłuszczowe często goszczą na naszych stołach zamiast masła i margaryny. Są bardzo popularne, jednak nie mają zbyt dobrej opinii. Czy powinny na stałe znajdować się w naszym jadłospisie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Miksy tłuszczowe zawierają szkodliwe dla zdrowia tłuszcze trans
Miksy tłuszczowe zawierają szkodliwe dla zdrowia tłuszcze trans (Getty Images)

Wiele osób podczas robienia zakupów ma ten sam dylemat - wybór między margaryną, masłem a miksem tłuszczowym. Często nie mamy czasu, żeby dokładnie sprawdzić, co znajduje się w składzie produktów umieszczony na etykiecie, więc wybieramy pierwszy produkt, który wpadnie nam w ręce. To ogromny błąd. Warto jednak zwrócić uwagę na skład i poznać różnicę między tymi smarowidłami.

Miksy to połączenie masła (tłuszczu mlecznego) z olejami roślinnymi albo tłuszczami utwardzonymi. Możemy je kupić w postaci kostki, osełki lub w plastikowym pojemniku czy kubku.

Czy warto sięgać po miksy zamiast masła i margaryny?

Wszystko zależy od tego z jakich składników miksy zostały przygotowane. Jeżeli nie zawierają dużej ilości cholesterolu i kwasów tłuszczowych, mogą być świetną alternatywą dla kalorycznego masła. Niestety wiele z nich zawiera olej palmowy oraz tłuszcze utwardzone, które występują także w margarynie. Poza tym w ich składzie często znajdziemy substancje konserwujące i składniki aromatyzujące.

Obecne w miksach margaryna i olej palmowy posiadają dużą ilość tłuszczów trans, które ponoszą poziom złego cholesterolu LDL we krwi. Tłuszcze trans spożywane w nadmiarze mogą powodować nadwagę i otyłość.

Poza tym przyczyniają się do rozwoju insulinooporności i zachorowania na cukrzycę typu 2. Zbyt duża ilość tłuszczów trans ma również związek z rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego np. miażdżycy. Jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru, powinniśmy ograniczyć ich spożycie.

Wybierajmy miksy, których skład jest dla nas jak najmniej szkodliwy. Dobrej jakości produkt zawiera masło i olej roślinny, np. lniany, powinien być również wzbogacony witaminami. Zawartość tłuszczu mlecznego w miksie powinna wynosić od 10 do 80 proc.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić