Kamil S. Sikora| 

To nie jest wina pogody. Gdy się pojawi, od razu dzwoń po pogotowie

3

Podczas upalnych dni wiele osób skarży się na zawroty i bóle głowy, nadmierne pragnienie i duszności. Te objawy bardzo często są przez nas bagatelizowane i obwiniamy za nie wysoką temperaturę, która panuje na zewnątrz. Jak się okazuje, tego typu sygnały wysyłane przez organizm mogą świadczyć o poważnym zagrożeniu.

To nie jest wina pogody. Gdy się pojawi, od razu dzwoń po pogotowie
Myślimy, że to wina upału, a tak maskuje się choroba (Licencjodawca, LENblR)

Ogólne osłabienie, bóle i zawroty głowy, czy uczucie duszności mogą być reakcjami naszego organizmu na zbyt wysoką temperaturę. Dlatego nierzadko towarzyszą nam w letnie miesiące. Przebywanie przez dłuższy czas na słońcu bez odpowiedniej ochrony może przyczynić się do przegrzania organizmu, czyli hipertermii lud udaru cieplnego.

W niektórych przypadkach zawroty i bóle głowy mogą występować niezależnie od pogody i być objawem chorób laryngologicznych, neurologicznych lub kardiologicznych. Duszność może oznaczać alergię, a nadmierne pragnienie to jeden z objawów rozwoju cukrzycy.

Osoby często skarżące się na osłabienie i uczucie senności podczas upałów mogą być dotknięte przewlekłą niewydolnością nerek i niedokrwistością. Na skutek wysokich temperatur pojawiają się również skurcze łydek. Często skurcze mięśni wynikają z niedoboru potasu lub magnezu, który na dłuższą metę może prowadzić do zaburzenia rytmu serca i zwiększać ryzyko zawału serca.

Jeśli wspomniane symptomy nie ustępują samoistnie albo ulegają nasileniu, wówczas powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty, a w skrajnych przypadkach zadzwonić po pogotowie. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy wyżej wymienione dolegliwości występują tylko w czasie upałów, czy towarzyszą nam podczas innych warunków pogodowych. Pamiętajmy, że wysoka temperatura może nasilać symptomy chorób istniejących już od jakieś czasu.

- Tak jest najczęściej w przypadku problemów kardiologicznych, ale może dotyczyć także alergii czy nawet zaburzeń psychicznych. Możemy mieć też do czynienia ze zjawiskiem, kiedy objawy związane z upałem i konkretną chorobą wystąpią jednocześnie, więc też trudno je odróżnić – wyjaśnił w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić