Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Skóra zaczyna swędzieć, pojawiają się plamy. Dotyka co 10-tego z nas

2

Szacuje się, że alergia na słońce dotyka nawet 10 proc. dorosłej populacji. Znacznie częściej kobiet. Objawy są łatwe do zauważenia i zawsze pojawiają się po kontakcie ze słońcem.

Alergia na słońce.
Alergia na słońce. (Getty Images)

Objawy alergii na słońce

Warto pamiętać, że objawy alergii na słońce nie pojawiają się jedynie latem, ale zawsze, gdy skóra ma kontakt ze słońcem. Alergia na słońce to reakcja toksyczna i należy pamiętać, że jej obawy są wprost proporcjonalne do ilości promieniowania słonecznego. Pojawiają się w miejscach wystawionych na działanie promieniowania i zazwyczaj można je zaobserwować niedługo po opalaniu.

Wśród objawów alergii na słońce możemy wyróżnić: czerwone plamki, pęcherze, krostki, pieczenie oraz swędzenie skóry. Najczęściej pojawiają się na dekolcie, szyi, ramionach, stopach i przedramionach, ale mogą tez obejmować skórę twarzy. Zazwyczaj ustępują po 10-15 dniach, gdy nie mamy kontaktu ze słońcem. Oprócz zmian skórnych może pojawić się wysoka gorączka.

Alergię na słońce, czyli fotodermatozę mogą potęgować niektóre leki, np. niesterydowe leki przeciwzapalne, środki hormonalne czy leki przeciwtrądzikowe. Należy też uważać też na kosmetyki zawierające olejek lawendowy czy kwasy DHA. Na baczności muszą się też osoby stosujące zioła, np. ziele dziurawca. Co ciekawe, objawy mogą pojawić się też po zjedzeniu niektórych warzyw, m.in. selera.
W grupie ryzyka są również osoby o jasnej karnacji, o fenotypie I, II i III. Udowodniono też, że osoby, w których rodzinie już występowała fotodermatoza mogą również częściej zmagać się ze schorzeniem.
Zobacz także: Będzie gorąco! Fala upałów w Polsce

Najlepszą ochroną jest unikanie słońca oraz, jak podkreślają specjaliści, stosowanie kremów z bardzo wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi. Miejsca, w których pojawiła się toksyczna reakcja można leczyć maścią z dodatkiem cynku lub światłem (fotochemioterapia).

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić