o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
,
KKG
|

Upadłeś na lodzie? Pamiętaj, aby zrobić to w pierwszej kolejności

26
Podziel się

Zimą nietrudno o bolesny upadek. Chwila nieuwagi na oblodzonym chodniku może skończyć się tragicznie. Co robić, kiedy będziemy świadkami takiego wypadku lub sami będziemy poszkodowani? Na to pytanie odpowiada Jarosław Bąk, ratownik medyczny z placówki Żagiel Med w Lublinie

Upadłeś na lodzie? Pamiętaj, aby zrobić to w pierwszej kolejności
(Archiwum prywatne)
bECOwQCt

Co zrobić w wyniku upadku?

Przyczyn upadków może być wiele. Jednak nie zawsze winne temu są złe warunki pogodowe czy śliskie, nieuprzątnięte chodniki. Niejednokrotnie przyczyną upadku jest np. złe obuwie. Jeśli jednak już do upadku dojdzie, należy w miarę możliwości zdjąć z uszkodzonej nogi but, a z ręki biżuterię (obrączki, pierścionki i zegarki!), by nie doszło do zatrzymania krążenia w wyniku ucisku. Jeżeli nie uda się, najlepiej poczekać na wyspecjalizowaną pomoc.

Jeśli pojawia się ból i obrzęk, należy go zminimalizować i oszczędzać bolącą kończynę, ograniczając poruszanie do minimum. W ten sposób obrzęk i ból nie będzie narastał. Na miejscowy ból najlepiej zadziałają zimne okłady. Jednak nie należy kłaść lodowatego okładu bezpośrednio na skórę. Grozi to odmrożeniem. Nie wolno także stosować okładów w miejscach, w których doszło do otarcia naskórka czy skaleczenia. Jeżeli uraz wiąże się z raną otwartą, należy jak najszybciej zabezpieczyć to miejsce.

bECOwQCv

- Bardzo istotne jest, by nie dopuścić do zabrudzenia rany i przedostania się bakterii, które mogą przyczynić się do powstania zakażenia – podkreśla ratownik w rozmowie z portalem abc Zdrowie.

W przypadku podejrzenia złamania należy unieruchomić dwa stawy. Można do tego celu użyć każdego sztywnego przedmiotu: kija, deseczki, a nawet książki. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza.

Co zrobić będąc świadkiem wypadku?

Będąc świadkiem wypadku, w oczekiwaniu na pogotowie ratunkowe należy odwrócić uwagę poszkodowanego od urazu. W ten sposób na chwilę zapomni o bólu. Należy mu także zapewnić ciepło, tak by nie siedział na betonie.

W przypadku utrzymującego się bólu nie powinno się bagatelizować urazów. W żadnym wypadku nie należy ich także leczyć na własną rękę, np. poprzez samodzielne nastawianie. Takie działania mogą nieść ze sobą spore konsekwencje m.in. w postaci trwałej lub ograniczonej ruchomości stawu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECOwQCW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
ktos_tam
8 miesięcy temu
W pierwszej kolejności sprawdzić czy telefon w kieszeni cały ;)
et.
8 miesięcy temu
Jest podany temat i komentujący powinni o tym pisać, a nie wytykać innym błędy ortograficzne.
majka
8 miesięcy temu
ostatnio kupiłam specjalne nakładki na buty , które są przeciwślizgowe,,,LUDZKA wyobraźnia jest wielka otóż wczoraj pięknie świeciło słoneczko na chodniku leżał śnieg nasi drogowcy aby posypać jedynie piaskiem sypią sól który rozpuszcza śnieg a wieczorem go mrozi i powstaje ślizgawica na chodniku JEŻELI JEST ślizgawica nalezy kupić najgrubszy papier ścierny na płótnie i przylepić go taśmą szarą
bECOwQCX
chomikos
8 miesięcy temu
Absolutna racja. Jak widzę że ktoś koło mnie przewrócił się na śniegu to pierwsze co robię to zdejmuję mu/jej zegarek, obrączkę, pierścionek.... A potem daję w długą....
lubek
8 miesięcy temu
kurs ratownika to pewnie na KULu zaliczył ,
Zaraz
8 miesięcy temu
a test na trzeźwość?!
222a
8 miesięcy temu
Upadłem na Lodzie ale Lodzia powiedziała że dzisiaj nie.........
Adela
8 miesięcy temu
"Upadłeś na lodzie? Pamiętaj, aby zrobić to w pierwszej kolejności"--w pierwszej kolejności musisz zrobić sobie selfie/filmik!!Następnie wysłać fotkę/filmik na YOU TUBE iii podnieść się,żeby nie przeziębić się!
Mój upadek
8 miesięcy temu
Plastikowe podeszwy butów i uderzenie głową w ostre kanty kafelków na podmurówce ogrodzenia.Pęknięte naczyńko pod skórą głowy i krwotok nie do opanowania byle szmatą.Mieszkanie moje wyglądało jak miejsce zbrodni.Szycie rany na SOR-rze.
No żesz...
8 miesięcy temu
Ja tam pierwsze, co robię zawsze po upadku, to daję słowny upust emocjom, następnie wstaję, otrzepuję się i idę dalej.
Schwarz
8 miesięcy temu
Po upadku na oblodzonej drodze - oddaj zegarek i biżuterię, pierwszej lepszej osobie, która do ciebie się zbliży ! - po co ma ciebie okraść !
mati
8 miesięcy temu
myslalem ze test na koronawirusa trzeba zrobic
adam
8 miesięcy temu
Za grosze można kupić łatwo zdejmowalne raki do butów, kilka modeli i nosić ze sobą, w zależności od obuwia. Zakładać w razie potrzeby, tam gdzie jest ślisko.
bECOwQCP
dla Polski
8 miesięcy temu
doczołgaj się wolno do przystanku A,lub jak jesteś lepiej uposażona do postoju taksówek i jedź do szpitala
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić