Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Uważaj! Zdobi polskie ogrody, właśnie kwitnie i może być niebezpieczna

8

Pięknie wygląda i charakteryzuje się niezwykle przyjemnym zapachem, ale potrafi być niezwykle niebezpieczny. Dyptam, zwany też krzewem Mojżesza, potrafi spowodować dotkliwe oparzenia. Popularna roślina ma nawet zdolności do samozapłonu.

Uważaj! Zdobi polskie ogrody, właśnie kwitnie i może być niebezpieczna
Lepiej uważaj z tą rośliną. Może wywołać głębokie oparzenia (Licencjodawca)

Dyptam wyróżnia się cytrynowym lub cynamonowym zapachem, który możemy poczuć od maja do lipca, bo na tę porę roku przypada okres kwitnięcia tej rośliny. Zbliżanie się czy dotykanie tzw. krzewu Mojżesza może mieć jednak fatalne konsekwencje. Świadczą o tym wiadomości, jakie w ostatnich dniach ukazały się na facebookowych grupach.

Lepiej uważaj z tą rośliną. Może wywołać głębokie oparzenia

W jednym z wpisów pani Halina pokazała, jak wygląda ręka po kontakcie z dyptamem. Chęć ścięcia rośliny doprowadziła do głębokich oparzeń. Na udostępnionej fotografii widać bąble wypełnione surowiczym płynem. Na zdjęcie natychmiast zareagowali internauci, którzy również mają przykre doświadczenia z dyptamem.

Mam Mojżesza, podziwiam go z daleka. Obcinam, dopiero jak kwiatostany są suche. Dzieci mają przykazane, żeby do tego kwiatka się nie zbliżać, bo gryzie - napisała jedna z internautek.

Jak napisała kolejna z użytkowniczek Facebooka, najlepiej w okresie letnim "trzymać się z daleka" od dyptamu, bo to gwarancja uniknięcia kłopotów. "Też miałam taką przygodę z nim" - zdradziła przy tym fanka niebezpiecznego krzaku. Eksperci twierdzą z kolei, że zajmując się tą rośliną w ogrodzie, koniecznie należy posiadać długie rękawice i odpowiedni strój - posiadający długi rękaw i nogawki.

Dyptam charakteryzuje się różowymi kwiatami z płatkami, które pokryte są ciemniejszym rysunkiem. Nazwa rośliny nie jest przypadkowa, bo ma ona zdolność do samozapłonu. Dlatego przez część florystów określana jest mianem "gorejącego krzewu" czy "krzewu Mojżesza".

Skąd możliwości dyptamu do samozapłonu? Okazuje się, że roślina pokryta jest komórkami gruczołowymi, które wydzielają olejki eteryczne. Są one cenione w przemyśle perfumeryjnym - to limonen, cymol, kumaryny. Są to związki niezwykle skoncentrowane, a przy tym łatwopalne.

Kontakt z dyptamem może powodować reakcję alergiczną, a w określonych przypadkach nawet oparzenia. Na roślinę należy uważać przede wszystkim w okresie letnim. Zwłaszcza że blizny powstałe wskutek oparzeń mogą pozostać pamiątką na całe życie.

Zobacz także: Lubelskie: wjechał w rozpędzony pociąg na przejeździe kolejowym. W rozbitym BMW były narkotyki
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić