Warto jeść codziennie. Udrażnia żyły, chroni przed żylakami

6

Według specjalistów żylaki pojawiają się przez nieprawidłowe krążenie i nieodpowiednie funkcjonowanie zastawek żylnych. Żeby poprawić krążenie i uniknąć żylaków na nogach, powinniśmy wprowadzić w naszym życiu kilka zmian.

Prawidłowe krążenie można wspierać dietą bogatą w soczewicę
Prawidłowe krążenie można wspierać dietą bogatą w soczewicę (Getty Images)

Żylaki powstają przez nieprawidłowe krążenie krwi spowodowane zaburzeniem prawidłowego działania zastawek. Ta choroba żył atakuje najczęściej dolne kończyny. Na schorzenie cierpi od 10 do 20 proc. ludzi na świecie. Czynnikami wpływającymi na powstawanie żylaków mogą być: uwarunkowania genetyczne, siedząca praca, długotrwałe stanie, za mało ruchu oraz nieodpowiednia dieta.

Krew w organizmie człowieka powinna spływać z żył powierzchniowych przez żyły łączące, do żył znajdujących się w głębi mięśni. Jeżeli ten naturalny rytm zostaje zaburzony, następuje krążenie wsteczne i żyły podskórne wypełniają się krwią. Ścianki tych żył są bardzo cienkie, więc pod zbyt dużym ciśnieniem krwi rozszerzają się i wydłużają. Dlatego dochodzi do nienaturalnego powiększenia żył, co objawia się w postaci żylaków.

Żeby poprawić krążenie krwi i zmniejszyć ryzyko powstawania żylaków powinniśmy zwiększyć naszą aktywność fizyczną. Zalecane są długie spacery, turystyka rowerowa, bieganie, regularna gimnastyka oraz inne formy ćwiczeń ruchowych.

Jeśli spędzamy dużo czasu w pozycji siedzącej lub stojącej, powinniśmy przez parę minut w ciągu dnia poleżeć z nogami do góry. Ta pozycja polepszy wymianę krwi i pozwoli jej dotrzeć do odpowiednich żył.

Poza tym dobrze sprawdzi się kilkuminutowy masaż stóp. Odpowiednia dieta także pomoże wyregulować pracę naszego układu krwionośnego. Powinniśmy często i w małych ilościach spożywać dania lekkostrawne. Dla osób z niskim ciśnieniem najzdrowsze będą takie artykuły spożywcze jak: pieczywo pełnoziarniste, produkty z soczewicą, ciecierzycą, czosnkiem i cebulą, szpinak, fasola, zupy mięsne, tymianek, szafran, kardamon i imbir.

Żeby uniknąć problemów z krążeniem i tym samym żylaków należy regularnie badać poziom cholesterolu we krwi.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić