WHO podaje wstrząsającą liczbę. Dwa lata, 15 milionów zgonów

31

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zebrali dane dotyczące ofiar pandemii COVID-19. Szacunki okazały się wstrząsające. Okazało się, że w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło aż kilkanaście milionów osób.

WHO podaje wstrząsającą liczbę. Dwa lata, 15 milionów zgonów
Światowa Organizacja Zdrowia ujawniła, ile osób w ciągu ostatnich dwóch lat zmarło na COVID-19 (Getty Images, 2022 Bloomberg Finance LP)

Dane zebrane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zostały przedstawione w czasopiśmie "Nature". Jak podkreślono w tekście, koronawirus stał za niemal trzykrotnością zgonów, do których doszło w latach 2020-2021.

Ile osób zmarło na COVID-19? Wstrząsające dane WHO

Według ustaleń ekspertów WHO w ciągu dwóch lat aż 15 mln osób zmarło na COVID-19. Statystyka objęła zarówno osoby, które straciły życie w konsekwencji powikłań po zakażeniu koronawirusem, jak i zmagające się z chorobami współistniejącymi.

Wśród 15 milionów znalazły się także osoby, które zmarły, ponieważ przez pandemię COVID-19 nie miały dostępu do podstawowych usług – możliwości swobodnego przemieszczania się czy właściwej opieki zdrowotnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: WHO o medykach zmarłych na COVID-19. Stanowcza reakcja ws. szczepionki Moderny

Poprzednie szacunki Światowej Organizacji Zdrowia wykazały, że w konsekwencji pandemii COVID-19 zmarło 5,42 mln osób. Jednak drobiazgowe analizy statystyk i innych wskaźników pozwoliły ekspertom WHO ustalić, że "nadmiarowa" śmiertelność obejmuje 4,47 mln zgonów w 2020 roku i 10,36 miliona w 2021.

W toku prac naukowcy WHO zestawili dane dotyczące zgonów z ustaleniami, ile osób zmarłoby, gdyby nie doszło do pandemii COVID-19. Precyzyjna ocena wpływu koronawirusa na globalną populację pozostaje jednak utrudniony przez szereg czynników.

Do czynników, przez które trudno ustalić pełny wpływ koronawirusa na światową populację, należy różny poziom dostępności – w zależności od państwa – do testów na obecność SARS-CoV-2. W zależności od kraju lekarze dysponowali także odmiennymi możliwościami diagnostycznymi, certyfikowanie COVID-19 pozostawało niespójne, nie zawsze oficjalnie odnotowana przyczyna śmierci pacjenta odpowiadała stanowi faktycznemu.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić