Wyniszcza jak alkohol. Zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób serca

5

Według statystyk, na bezdech senny cierpi 2-2,5 mln Polaków. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Lekarze ostrzegają, że bezdech senny może prowadzić do nadciśnienia, cukrzycy, udaru mózgu i działa na nasz organizm jak alkohol.

Bezdech senny może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy
Bezdech senny może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy (Getty Images)

Z badań statystycznych wynika, że ponad połowa populacji cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu. Do tych dolegliwości możemy zaliczyć bezdech nocny, który objawia się spłyceniem lub zatrzymaniem oddechu na jakieś 10 sekund. Te epizody mogą powtarzać się nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednej nocy. Powodem nocnych problemów z oddychaniem jest zbyt duże rozluźnienie ścian i mięśni gardła.

Według specjalistów bezdech nocny może zadziałać na nasz organizm jak alkohol. Dlatego osoby cierpiące na bezdech senny, mogą spowodować wypadek podczas prowadzenia samochodu. Statystyki mówią, że bezdech nocny może być powodem aż 30 procent wypadków samochodowych. Kierowca, który ma w nocy problemy z oddychaniem, jest mniej skoncentrowany i bardziej zmęczony.

Ponadto, bezdech senny może być przyczyną udaru mózgu, nadciśnienia, chorób serca lub rozwoju cukrzycy. Niestety, większość chorych nie ma pojęcia, że występuje u nich bezdech senny. Według badań, tylko u 25-30 proc. pacjentów zostało rozpoznane to schorzenie.

Na szczęście diagnoza nie jest trudna. Polega ona na wykonaniu polisomnografii, która wykrywa zaburzenia snu. To badanie można wykonać również w domu. Największym problemem nie jest zdiagnozowanie bezdechu sennego, a przekonanie pacjentów, żeby udali się do lekarza i poddali się szybkiemu leczeniu.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić