Zabija więcej osób niż HIV. Nie boli, a wyniszcza wątrobę

3

WZW jest niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić do uszkodzenia naszej wątroby, a tym samym zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Dowiedz się, jakie objawy świadczą o wirusowym zapaleniu wątroby.

WZW to cichy zabójca
WZW to cichy zabójca (Getty Images/iStockphoto)

Objawy wirusowego zapalenia wątroby

Wirusowe zapalanie wątroby to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie – każdego roku umiera ok. 1,3 mln osób. WZB zabija częściej niż HIV/AIDS, gruźlica czy malaria. WZW typu C jest uznane za jedno z największych światowych zagrożeń epidemiologicznych.

Wątroba odgrywa bardzo ważną rolę w ciele ludzkim. Przede wszystkim bierze udział w oczyszczaniu krwi z toksycznych substancji. Poza tym magazynuje cenne witaminy i żelazo, a także produkuje żółć. Kiedy praca wątroby jest zaburzona, wówczas cierpi cały organizm.

Przyczyną zapalenia wątroby jest niekiedy nadmiar alkoholu, chemicznych używek lub zbyt duża ilość leków. Jednak w większości przypadków WZW wywołują wirusy.

Można wyróżnić pięć typów tego stanu zapalnego: A, B, C, D i E. Wirusowe zapalenie wątroby najczęściej atakuje nasz organizm, kiedy mamy styczność z płynami ustrojowymi. W przypadku typu A i E, do zarażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z fekaliami. Wśród osób dotkniętych tym stanem zapalnym, największa liczba choruje na WZW typu A, B i C. Typy B i C prowadzą do marskości i raka wątroby i są to najczęstsze przyczyny zgonów pacjentów.

WZW typu C jest spowodowany wirusem HCV i w początkowym stadium nie daje żadnych objawów, dlatego można go nazwać cichym zabójcą. Najbardziej charakterystycznymi symptomami WZW typu B i C są zmęczenie, nudności, złe samopoczucie i zażółcenie skóry.

Naukowcy twierdzą, że brak objawów na początku rozwoju tej choroby zakaźnej, jest główną przyczyną tak dużej liczby zgonów z powodu WZW na całym świecie. Kiedy zapalenie daje o sobie znać, bardzo często jest już za późno na ratowanie życia pacjenta. Na WZW typu B istnieje szczepionka. Niestety szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby spowodowaną HCV do tej pory nie wynaleziono.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić