Kamil S. Sikora| 

Zaczyna się od polipa. W 70 proc. doprowadza do raka

33

Rak jelita rozwija się powoli i w ukryciu, dlatego często mówi się, że jest ‘’cichym zabójcą’’. A jednak odpowiednia profilaktyka jest w stanie uchronić nas przed tym groźnym nowotworem, a jedno badanie daje szansę na zdiagnozowanie go na wczesnym etapie i całkowite wyleczenie.

Zaczyna się od polipa. W 70 proc. doprowadza do raka
Regularne badania chronią przed rakiem jelit w 90 proc! (Licencjodawca, a)

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który chorują mężczyźni oraz drugim, na który chorują kobiety. Szacuje się, że co roku w Polsce diagnozuje się nawet 18 tys. zachorowań na ten typ raka. Ogromne znaczenie ma tu profilaktyka.

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednia dietę, w której nie będzie miejsca na żywność wysokoprzetworzoną, słodycze, duże ilości czerwonego mięsa, gazowanych i słodzonych napojów czy dań instant. Zrezygnować należy też z picia alkoholu i palenia papierosów. Nie wolno zapominać o regularnej aktywności fizycznej. To jednak nie koniec.

Ogromne znaczenie mają także badania profilaktyczne. Współczesna medycyna jest w stanie wykryć raka jelita grubego na bardzo wczesnym etapie, a nawet sprawić, że unikniemy zachorowania na ten typ nowotworu.

Warto wiedzieć, że aż 70 proc. nowotworów jelita grubego rozwija się z tzw. polipów gruczolakowatych jelita grubego. Polipy to uwypuklenia błony śluzowej jelita grubego ponad jej powierzchnię. Są to nowotwory łagodne, ale z czasem może nastąpić nieprawidłowy rozrost komórek polipów i ich złośliwa przemiana w nowotwór jelita grubego. Tu obowiązuje tylko jedna zasada – im większy polip i im dłużej pozostaje w jelicie, tym większe ryzyko jego zezłośliwienia.

Aby jednak móc wykryć polipa i go usunąć, a tym samym zmniejszyć ryzyko rozwoju raka, warto regularnie przeprowadzać badania przesiewowe – przede wszystkim kolonoskopię. To właśnie ona pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego nawet o 90 procent! Kiedy należy wykonać kolonoskopię?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sztuczne barwniki w mięsie i słodyczach mogą powodować raka jelit. Badania naukowców z USA

Przede wszystkim powinny o niej pamiętać osoby w grupie ryzyka. I chociaż do niedawna większość onkologów uważała, że badanie to powinno być przeprowadzane co 10 lat u osób powyżej 50. roku, to w związku z tym, że rak jelita grubego jest diagnozowany u coraz młodszych osób, część lekarzy zaleca, by było przeprowadzane co 5 lat i to już u czterdziestolatków.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić