Zakazane połączenie. Ten duet zwiększa ryzyko marskości wątroby

7
Podziel się:

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych potwierdza, że 2 mln Polaków nadużywa alkoholu. Według brytyjskiego Department of Health nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu i nawet niewielka ilość napojów wysokoprocentowych jest zagrożeniem dla naszego organizmu. Dowiedz się, co sprawia, że alkohol jest jeszcze bardziej szkodliwy.

Połączenie alkoholu i tłustego jedzenia jest bardzo szkodliwe
Połączenie alkoholu i tłustego jedzenia jest bardzo szkodliwe (Getty Images)

Połączenie alkoholu i papierosów może być zabójcze dla naszego organizmu. Spożywanie napojów procentowych zwiększa bowiem rakotwórcze właściwości tytoniu.

Picie alkoholu podczas spożywania tłustych dań znacznie obciąża wątrobę. Nawet picie zaraz po obiedzie sprawia, że organizm nie radzi sobie z przetwarzaniem tłuszczu i działaniem etanolu. Alkohol w duecie z obfitym posiłkiem zwiększa ryzyko marskości wątroby.

Kolejne niebezpieczne połączenie to napoje energetyczne i alkohol. Napoje alkoholowe z zasady powinny działać rozluźniająco, ale łączenie ich z dużą ilością kofeiny, może powodować złe samopoczucie i nadpobudliwość. Według Addictive Behaviours, picie alkoholu z energetykami trzykrotnie zwiększa ryzyko niekontrolowanych zachowań u osób, które stosują taką mieszankę.

Picie alkoholu podczas zażywania leków także nie jest dobrym pomysłem. Z badań opublikowanych w American Journal of Gastroenterology wynika, że osoby przyjmujące leki na zgagę mają wyższe stężenie alkoholu we krwi aż o 38 procent. Z kolei leki na alergię w połączeniu z alkoholem mogą potęgować ich usypiające właściwości. Natomiast napoje wyskokowe w parze z antybiotykami, osłabiają ich działanie, przez co organizm ma mniejszą zdolność do walki z bakteriami. Jeżeli zażywamy jakiekolwiek leki, warto sprawdzić, czy nie wchodzą one w interakcję z etanolem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić