aktualizacja 

Zakazany na śniadanie. Zwłaszcza, gdy cierpisz na zakrzepicę

6

Dobrze zbilansowane śniadanie powinno składać się nie tylko z produktów pełnoziarnistych i nabiału. Nie wolno zapominać też o warzywach pełnych błonnika i składników odżywczych. Okazuje się jednak, że nie wszystkie warzywa powinniśmy jeść na czczo.

Pomidorów lepiej nie jeść na czczo
Pomidorów lepiej nie jeść na czczo

Dlaczego nie powinieneś jeść pomidorów na śniadanie?

Pomidory to warzywa pełne właściwości prozdrowotnych. Znajdziemy w nich likopen – jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. To związek, który chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, tym samym zmniejszając ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Naukowcy udowodnili, że regularne jedzenie pomidorów zmniejsza aż o 34 proc. ryzyko raka prostaty. Pomidory są również cennym źródłem witaminy K, C i E oraz beta-karotenu. Pomagają obniżyć ciśnienie krwi, wspomagają pracę serca, chronią przed zawałem, miażdżycą i przyspieszają odchudzanie. Dodatkowo wzmacniają odporność oraz zapewniają skórze młody wygląd na długie lata. Dzięki zawartości potasu są poprawiają pamięć i koncentrację, jak również chronią przed obrzękiem kończyn dolnych.

Eksperci ds. żywienia ostrzegają jednak, że tych warzyw nie należy jeść na śniadanie. Pomidory zawierają duże ilości tanin, które nie tylko blokują wchłanianie żelaza, ale także podnoszą poziom kwasowości w żołądku, co jest niebezpieczne dla osób zmagających się z wrzodami czy refluksem żołądkowo-przełykowym.

Spożywanie tych warzyw na czczo może podrażnić żołądek i nasilić nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego. Pomidorów powinny też unikać osoby z zakrzepicą, które na co dzień przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, gdyż witamina K może obniżać ich skuteczność.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić