Milena Górecka| 

Zauważyłeś na paznokciach? Sygnał alarmowy

3

Co oznaczają białe plamki na paznokciu? Zdarza się, że powód jest prozaiczny, są jednak sytuacje, w których warto się z tym problemem wybrać do lekarza. Kiedy białe plamy na paznokciach powinny nas zaniepokoić?

Zauważyłeś na paznokciach? Sygnał alarmowy
Sygnał alarmowy. Od razu skonsultuj z lekarzem (Getty Images, Vitalii Bezverkhii)

Biała plamka na paznokciu - przyczyny

Białe plamki na paznokciu mają swoją profesjonalną nazwę. To leukonychia, w terminologii medycznej określana jako bielactwo paznokci, w języku potocznym nazywana często "kwitnieniem paznokci".

Manifestować się może na całej powierzchni paznokcia albo jedynie na jego fragmencie, przybierając formę linii (zarówno poziomych, jak i pionowych) lub niejednolitych przebarwień. Zmiany te mogą występować samodzielnie bądź grupować się w nieregularne formacje pod płytką paznokciową.

Leukonychia może być objawem:

- niedoboru wapnia lub cynku,

- grzybicy lub łuszczycy,

- zatruciem metalami ciężkimi,

- chorobami ogólnoustrojowymi.

- urazem paznokcia (może to być uraz błahy, np. spowodowany częstym stukaniem paznokcia o blat stołu),

- reakcją alergiczną (np. na lakier do paznokci).

Warto przy tym pamiętać, że punktowa leukonychia zaczyna się u podstawy paznokcia, po czym - w miarę wzrostu płytki - ujawnia się wyżej. Oznacza to, że zanim zobaczysz biały ślad, prawdopodobnie zapomnisz, co mogło go spowodować.

Jeśli jednak cały paznokieć zmieni kolor na biały, może się okazać, że sytuacja jest poważniejsza. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem, ponieważ całkowicie białe paznokcie mogą być objawem marskości wątroby (paznokcie Terry'ego), przewlekłych chorób nerek (paznokcie charakteryzujące się widoczną leukonychią bliższej połowy paznokcia), hipoalbuminemii i innych chorób.

Jak pozbyć się białych śladów na paznokciach?

Obecnie nie istnieją środki, które mogłyby wyleczyć leukonychię. Jeśli białe ślady są spowodowane urazem, należy poczekać, aż paznokieć odrośnie.

Jeśli jednak przyczyna jest inna, musi zidentyfikować ją lekarz, którego zadaniem będzie zaproponowanie odpowiedniego leczenia choroby podstawowej lub wdrożenie suplementacji minerału, którego naszemu organizmowi brakuje.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić