Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Barbara Jaros
|
aktualizacja

15-milionowe miasto gwałtownie się zapada. To może być nieodwracalne

34
Podziel się:

Teheran, stolica Iranu, zapada się w alarmującym tempie. Według najnowszego raportu część ogromnego miasta rocznie obniża się nawet o 25 cm.

15-milionowe miasto gwałtownie się zapada. To może być nieodwracalne
(iStock.com)

Sprawą zajęli się pracownicy centrum badawczego GFZ w Poczdamie. Naukowcy przeanalizowali problem osiadania gruntu w Teheranie w latach 2003-2017. Zespół wyodrębnił trzy regiony miasta, które obniżają się najszybciej w skali roku.

Nie znaczy to, że problem nie dotyczy innych części miasta. W okolicach teherańskiego lotniska ziemia obniża się o 5 cm rocznie. Zdaniem naukowców przyczyną jest między innymi nadmierne wykorzystanie bogactw naturalnych - podaje "'Science Alert".

W ostatnich dekadach gwałtowny wzrost liczby ludności w połączeniu z rozwojem industrialnym i urbanistycznym sprawiły, że wzrosło zapotrzebowanie na wodę w Teheranie. Z powodu wyczerpania zasobów wód podziemnych ma miejsce gwałtowne osiadanie gruntu - tłumaczy jeden z autorów raportu.

W latach 1984-2011 miasto obniżyło się średnio o 12 metrów. Widać to gołym okiem: ściany budynków w liczącej 15 mln ludności teherańskiej aglomeracji są często popękane, można się natknąć na szczeliny w ziemi. Naukowcy podkreślają, że zmiany mogą być nieodwracalne. Proponują też pomoc w poradzeniu sobie z sytuacją.

Nauka mogłaby wspomóc irańskie władze w zrewidowaniu dotychczasowego gospodarowania wodą dla zrównoważonego rozwoju - mówi geodeta Mahdi Motagh.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Rów Mariański wysysa wodę z oceanu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(34)
Podroznik
4 lata temu
Juz nawet poprzez takie informacje probuja dobrac sie do Iranu i ich ropy. Viva la IRAN.
jjj
4 lata temu
Cudze szkalujecie, swojego nie znacie! Karb (dzielnica Bytomia) przez ostatnie ~20 lat zapadł się na 18 metrów, czyli o około metr rocznie xD
Nana
4 lata temu
Za dużo ludzi jest na ziemi! Jak nie odleczymi w kosmos to bedzie coraz gorzej!
Dr0
4 lata temu
Zapada sie ze wstydu
Dla wierzącyc...
4 lata temu
Stwórca ma plan aby to miasto piekło pochłonęło .
Piotr
4 lata temu
Tam rządzi religijna islamska sekta. Nauka - w jakiejkolwiek formie - jest ich wrogiem. Nie posłuchają żadnych rad.
Noe
4 lata temu
BIBLIJNY POTOP już się zbliża!!! Możecie zaklinać czy też wypierać ze swej świadomości, ale fakty temu przeczą, bo klimat rzeczywiście się zmienia i nawiedzają nasz świat różne kataklizmy. W zasadzie trzeba by powiedzieć, że sami je wywołujemy. Wystarczyło 200 lat tzw. rewolucji gospodarczej i świat stoi na progu zagłady, a możni tego świata, jak na Titanicu, bawią się w najlepsze i nadal fedrują, świdrują, pompują i zatruwają środowisko. Jeszcze kilkadziesiąt lat i skończą się minerały, paliwa kopalne, woda, a wtedy...no właśnie, co wtedy? Konflikty i wojna oraz dalsza destrukcja planety. Planety absolutnie wyjątkowej. Planety z historią niewyobrażalną, bo sięgającą miliardy lat wstecz, a człowiek, uważający się za najdoskonalszą istotę żyjącą kiedykolwiek na tej pięknej planecie, zniszczy ją w przeciągu zaledwie 300 lat i, na własne życzenie, wyginie niczym dinozaury.
www.
4 lata temu
" zmiany moga byc nieodwracalne " - takie oswiadczenie " naukowcow " powala.
Sasza
4 lata temu
Podnosi się poziom mórz i oceanów a nie zapada się metropolia
gość
4 lata temu
Na miejscu Iranu już zacząłbym się niepokoić i zdwoiłbym czujność bo jak "naukowcy" światowi (łączne pewnie z izraelskimi), niepokoją się o metropolię teherańską, a co za tym idzie ludność to mogą się tam pojawić "naukowcy" wyposażeni przez CIA i mossad "pomagający" cywilom "przetrwać" tę katastrofę.
gość
4 lata temu
Niech zgadnę pierwszymi naukowcami chcącymi pomóc Iranowi ocalić Teheran są naukowcy z żydowskiego mossadu. Po wpuszczeniu ich do Iranu problem zniknie tak jak zniknąłby Iran, a powstała nowa strefa Gazy.
lop
4 lata temu
nauka? precz. pomodlą się do Allaha i jakoś to będzie. tak jak PIS.
Q&A
4 lata temu
Pompuja z tej ziemi ludzie co sie da, rope, gaz, inne mineraly no I jest jak jest jak widac skutki miejscami tragiczne.
Dude
4 lata temu
Co z tymi z parteru i 1 piętra?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić