7-latki w pieluchach? Łódzki lekarz mówi "dość!"

2

W szpitalu im. Korczaka w Łodzi dzieci nauczą się... sikać dzięki terapii wykorzystującej gry komputerowe.

7-latki w pieluchach? Łódzki lekarz mówi "dość!"
(Shutterstock.com)

*Coraz więcej dzieci w wieku wczesnoszkolnym ma problem z oddawaniem moczu. * Jak informuje "Dziennik Łódzki", do poradni urologicznej w łódzkim szpitalu dla dzieci regularnie zgłaszają się rodzice zaniepokojeni nocnym moczeniem się swoich pociech. Doktor Marek Krakós, ordynator oddziału chirurgii i urologii dziecięcej w szpitalu im. Korczaka, stosuje w takich przypadkach terapię wykorzystującą gry komputerowe.

Do każdego rodzaju schorzenia, czy to np. niedoczynność albo nadczynność pęcherza moczowego, mamy dopasowane gry komputerowe. Dziecko dzięki temu skupia się na ćwiczeniach zwieraczy, które musi wykonać, by np. konik przeskoczył przeszkodę albo rybka zjadła pokarm - cytuje wypowiedź lekarza "Dziennik Łódzki".

Dzieciom przykleja się również elektrody. Usytuowane w okolicach zwieraczy cewki moczowej lub odbytu pozwalają zarejestrować na ekranie komputera skurcze w danych miejscach. Za pomocą tych skurczy dziecko może kontrolować ruchy postaci w grze, a jednocześnie ich częstotliwość staje się widoczna dla lekarza monitorującego badania. Tego rodzaju terapia powinna trwać około trzech miesięcy. Przed jej rozpoczęciem stosowana jest standardowa uroterapia.

Marek Krakós uważa, że za dziecięce problemy z oddawaniem moczu odpowiadają rodzice. Jego zdaniem wolą oni założyć dziecku pampersa, niż monitorować jego potrzeby fizjologiczne. Dzieci spędzają całe dnie przed komputerem, zapominając o przyjmowaniu płynów i chodzeniu do toalety. O piciu przypominają sobie wieczorem, a w efekcie moczą łóżko podczas snu.

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić