aktualizacja 

Bicie dzieci. Polacy nie mówią w tej kwestii jednym głosem [BADANIE]

293

Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o biciu dzieci. I czy sami, będąc dziećmi, doświadczyli przemocy ze strony dorosłych. To część akcji #NIEBIJPRZYTUL, którą zainicjował serwis WP Parenting. Wciąż przyłączają się do niej kolejne osoby, w tym wiele gwiazd.

Bicie dzieci. Polacy nie mówią w tej kwestii jednym głosem [BADANIE]
(East News, MELDIL)

Asumpt do akcji #NIEBIJPRZYTUL dały słowa amerykańskiego pastora Tedda Trippa. W swojej książce, która ukazała się w Polsce pod tytułem „Pasterz serca dziecka”, duchowny z Pensylwanii nie tylko przyzwala na bicie dzieci, ale też instruuje, jak to należy robić.

Przed biciem należy poinformować dziecko, za co i ile klapsów dostanie – stwierdził pastor.

Wydawnictwo Słowo Prawdy, którego nakładem książka ukazała się w Polsce, wstrzymała już jej sprzedaż. Internauci masowo skrytykowali pastora za normalizację kar cielesnych i zachęcanie rodziców, by je stosowali.

Prawie połowa Polaków była bita przez dorosłych

Z naszego badania, które przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, wynika, że mniej więcej połowa Polaków sama, będąc dzieckiem, doświadczyła kar cielesnych. Aż 49 proc. pytanych stwierdziło, że doświadczało ich w domu.

Częściej kary cielesne otrzymywali chłopcy (56 proc.) niż dziewczynki (42 proc.).

Mężczyźni skłonniejsi do bicia

Zdecydowana większość Polaków – 73 proc. – jest przeciwna karom cielesnym. Tylko 18 proc. badanych popiera bicie jako formę wychowawczą.

Nasze badanie pokazuje, że ci, którzy doświadczyli kar cielesnych jako dzieci, sami też są bardziej skłonni je stosować. Mężczyźni częściej byli ofiarami takich kar i 24 proc. z nich stwierdziło, że je popiera. Wśród kobiet, które rzadziej były w ten sposób karane, poparcie dla kar cielesnych deklaruje tylko 12 proc. badanych.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1062 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 24 - 27 stycznia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić