o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Bożonarodzeniowy cud. Na odkrycie trzeba było czekać 400 lat

95
Podziel się

Nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Rutynowa praca nad renowacją obrazu przyniosła odkrycie, które lotem błyskawicy rozniosło się po całym świecie. Konserwatorzy sztuki odnaleźli ukryty na płótnie przekaz. Niezwykłym zbiegiem okoliczności, wyszedł on na jaw tuż przed Bożym Narodzeniem. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Bożonarodzeniowy cud. Na odkrycie trzeba było czekać 400 lat
(Northumbria University and The Bowes Museum)
bEIUmzxN

Obraz, o którym mowa, przedstawia ścięcie Jana Chrzciciela. Został namalowany w stylu późnego średniowiecza na kawałku płótna, rozpiętym na drewnianych ramach. Jego wiek jest datowany na około 400 lat.

Konserwacja obrazu odbywała się na Uniwersytecie Northumbria w Wielkiej Brytanii. W pewnym momencie konserwatorzy wykonali zdjęcie rentgenowskie dzieła sztuki. Po jego dokładnym obejrzeniu konserwatorzy doznali szoku.

Okazało się, że pod malunkiem jest ukryty inny obraz. Przed rozpoczęciem prac nad sceną śmierci Jana Chrzciciela anonimowy artysta umieścił na płótnie noworoczną szopkę. Co więcej, użył płatków z prawdziwego złota, by udekorować aureolę wokół głowy Dzieciątka.

bEIUmzxP
Zobacz także: Zobacz też: Ogrodnik oczyszczał ścianę z bluszczu. Sensacja po 22 latach

To nie pierwszy taki przypadek w świecie sztuki. Na początku 2019 roku dokonano analogicznego odkrycia na obrazie "Madonna wśród skał". Jak odkryli konserwatorzy, autor dzieła, Leonardo da Vinci, ukrył pod farbą starszą i zmienioną wersję ostatecznej sceny.

bEIUmzxV

Konserwatorów najbardziej poruszył moment, w jakim odkryto szopkę. Miało to miejsce w okresie na krótko przed Świętami Bożego Narodzenia.

To naprawdę jest niezwykłe, znaleźć obraz ukryty w ten sposób – i do tego szopkę – tuż przed Boże Narodzenie. To było naprawdę niesamowite – przyznał Nicky Grimaldi, wykładowca historii sztuki na Uniwersytecie Northumbria.

Grimaldi zdradził, że badanie rentgenowskie należy do rutynowych czynności konserwatorów sztuki. W ten sposób konserwatorzy są w stanie sprawdzić, ile dokładnie jest warstw farby oraz co się pod nimi znajduje.

bEIUmzxW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEIUmzyq
KOMENTARZE
(95)
idz do szkoły
2 lata temu
Denny poziom dziennikarstwa. juz są zdrowi ci konserwatorzy czy nadal przebywaja w szpitalu?
idz do szkoły
2 lata temu
Wyszli juz z szoku ci konserwatorzy? Denny poziom dziennikarstwa.
essa
2 lata temu
Jaki cud?? Jaka bozia jakie boże narodzenie?!?!?!?! Obudźcie się wreszcie z tego bajdurzenia.
bEIUmzyr
Gość
2 lata temu
Prawdy i tak się nikt nie dowie bo to co zostało ukryte w oryginałach tego chyba nikt nie wie, bo orginały zostały dawno spalone.
rte
2 lata temu
A co Słowo Boże mówi na temat czci oddawanej obrazom innym wizerunkom , używanie dewocjonali ? Księga Wyjścia rozdział 20 wersety od 4 do 6 : „Nie wolno ci robić sobie rzeźbionego wizerunku ani żadnej podobizny czegokolwiek, co jest w niebie, na ziemi albo w wodzie. 5 Nie wolno ci się im kłaniać ani im służyć, bo ja, Jahwe (imię Boże za przekładem kardynała Wyszyńskiego) , twój Bóg, jestem Bogiem, który wymaga wyłącznego oddania. Za grzech ojców zsyłam karę na synów, do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, 6 lecz tym, którzy mnie kochają i przestrzegają moich przykazań, okazuję lojalną miłość aż do tysiącznego pokolenia.” To jest drugie oryginalne przykazanie , które kk wykreślił , a żeby liczba 10 się zgadzała ostatnie dziesiąte przykazanie kk podzielił na pół.
joda
2 lata temu
Też mi nowość. jak mi wyszły plamy na ścianie w pokoju to też drugi raz malowałem.
Apollo
2 lata temu
Obraz ma tysiące lat i dopiero teraz robią rtg i są w szoku a jakby zrobili rtg u nas w rzodzie i wszystko wyszło by na jaw to dopiero będzie szopka
Lestek
2 lata temu
Styl późnego średniowiecza.... widać autor odkrył no okres w historii sztuki... i to na przednówku renesansu... no... no.. robi wrażenie....
darek
2 lata temu
noworoczna szopka???? opadają ręce...
2030
2 lata temu
Proste nie stać było na nowe płótno malowali na czym było
ktoś
2 lata temu
Taaaa...
Konrad
2 lata temu
"Niezwykłym zbiegiem okoliczności", "Konserwacja obrazu odbywała się" "badanie rentgenowskie należy do rutynowych czynności" pani Ewelino,i wszystko jasne,prace konserwatorskie były niedbale wykonywane. Toż to jest cud, prawdziwy cud, że przed bożym narodzeniem.....odkryto niedbalstwo konserwatorów.
dziadek
2 lata temu
Proponuję zeskanować wszystkie obrazy.Nie jeden naukowiec jeszcze się zdziwi i dostanie szoku!!!
bEIUmzyj
PolskaGłupota
2 lata temu
Matko bosko coto coto sie staneło tero CO TERO TEJ !
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić