Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

Broń atomową mogą odpalić hakerzy. Druzgocący raport

13

Naukowcy sprawdzili, czy brytyjski i amerykański arsenał jądrowy może się skutecznie oprzeć cyberatakom.

Broń atomową mogą odpalić hakerzy. Druzgocący raport
(iStock.com, CUTWORLD)

Systemy odpowiedzialne za broń atomową są przestarzałe. Zachodnie państwa inwestowały w broń jądrową w czasach, gdy powstawały pierwsze komputery – czytamy w "The Guardian". Wtedy jeszcze nikt nie podejrzewał, że w przyszłości wojny będzie można prowadzić za pośrednictwem sieci.

Grupy terrorystyczne mają możliwość włamania się do systemu. Raport na temat potencjalnych skutków cyberwojny opublikowali naukowcy z think tanku Chatham House. Według nich w najlepszym wypadku brak dostatecznych zabezpieczeń przed atakami hakerów może podważyć zaufanie do infrastruktury wojskowej. Na drugim biegunie jest obawa, że hakerzy są w stanie wystrzelić broń masowego rażenia.

W najgorszym wypadku, to społeczeństwo zapłaci ostateczną cenę za samozadowolenie z zabezpieczeń systemu broni jądrowej – piszą twórcy raportu.

*Atak hakerski może skutkować na wielu płaszczyznach. *Wystarczy sama możliwość zasiewania wątpliwości w umysłach światowych przywódców, którzy mogą wahać się przed użyciem broni jądrowej z obawy przed włamaniem do systemu (np. po odpaleniu rakiety może się okazać, że hakerzy zmienili jej parametry).

Zobacz także: Zobacz także: 10 faktów o Czarnobylu

Eksperci ostrzegają, że cyberataki mogą manipulować wszystkimi danymi. Złośliwe oprogramowanie może szyfrować komunikację lub wprowadzać w błąd dowódców. Hakerzy mogą także zmienić parametry celu głowicy.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić