o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Michał Zieliński
Michał Zieliński
|
aktualizacja

Brzydki plastik na przodzie w nowych autach. Szpecący element ma ważną rolę

21
Podziel się

Wiele nowych samochodów ma jedną wspólną cechę. Na atrapie chłodnicy (zwanej też grillem) producenci zostawiają prostokątną tabliczkę. Może nie wygląda to estetycznie, ale pozwala na używanie bardzo przydatnego systemu.

Czarna "tabliczka" plastikowa to coraz popularniejszy element w samochodach.
Czarna "tabliczka" plastikowa to coraz popularniejszy element w samochodach. (WP.PL)
bESPvvLp

Za tym detalem ukryty jest radar mierzący odległość od poprzedzającego pojazdu. Zbierane z niego dane wykorzystywane są przez adaptacyjny tempomat. W przeciwieństwie do takiego zwykłego, nie tylko utrzymuje zadaną prędkość, ale i dostosowuje ją do otoczenia. W praktyce oznacza to, że jeśli na pasie pojawi się pojazd jadący wolniej, nasze auto samodzielnie zwolni.

Czarny element jest więc niezbędny do funkcjonowania tego systemu. Niektórzy producenci (jak np. Mercedes-Benz czy Mazda)
ukrywają radar w swoich logo. Inni decydują się na instalację go w innym miejscu na froncie, co sprawia, że kawałek plastiku rzuca się w oczy. Warto nadmienić, że kamera pozwalająca na automatyczne awaryjne hamowanie w razie wykrycia niebezpieczeństwa może być montowana w innym miejscu.

bESPvvLr

Jest to istotne, gdy weźmiemy pod uwagę zmiany planowane przez Komisję Europejską na 2020 rok. Wtedy to samochody mają być standardowo wyposażone w system nagłego hamowania. Nie jest to jednoznaczne, że każde auto będzie mieć ten brzydki plastik.

bESPvvLS
KOMENTARZE
(21)
piotr mieczys...
2 lata temu
im wiecej elektroniki dzialajacej za kierowce tym auto bardziej niebezpieczne ! szoferzyna ma m y s l e c,przewidywac i kierowac pojazdem ,a n ie grzebac w nosie czy jajach i gnac do przodu !!!
Doświadczony
4 lata temu
To technologia sprzed 20 lat , taki aktywny tempomat z radarem można było zamówić na wyposażenie kupując nowy samochód np w mercedesie klasy S już 20 lat temu , dla niektórych to nowość i sensacja .
FGD
4 lata temu
Tak czytam te wasze komentarze i mam nieodparte wrażenie, że piszą je wielbiciele motoryzacji z ubiegłego wieku, zajeżdżający do upadłego bite auta z sprowadzone z Niemiec z wyp.ierdzinymi przez Helmuta siedzeniami. Kupione oczywiście jako garażowane "igły" od staruszki jeżdżącej raz w tygodniu do kościoła z przebiegiem 10 tys. km w piętnastoletnim pojeździe. Pozdrawiam was użytkownicy leciwych audików, bemwic, vwieśniaków, do zobaczenia na złomowiskach w poszukiwaniu części do niepsujących się królów szos. buhaaa
bESPvvLT
eg34
4 lata temu
Ci co mają juz nie raz docenili dobro "nagłego hamowania". Zamiast pisać bzduruy lepiej wyciągnąć ok.100tys. zł i dokonać zakupu ayta z tym systemem i przetestować go.
Bogdan
4 lata temu
Ostatnio jechałem rocznym volvem fh trzymałem bezpieczną odległość od poprzedzającego auta oczywiście 90km/h nagle ten przedemną gwałtownie zmienił pas i odsłonił osobówkę stojącą na drodze a ja nie miałem gdzie uciekać na szczęście zanim zareagowałem volvo samo zaczeło hamować awaryjnie (staneło dęba) i zatrzymałem się 5 metrów przed osobówką. Więc jak slysze że te systemy upośledzają to mnie trafia. Takie głupoty piszą upośledzeni ludzie. A teraz czekam na fale hejtu.
elolo
4 lata temu
Nie ma brzydkich plastików tylko wina czasem brak.
cZŁOwiek
4 lata temu
Już nie mogę się doczekać jak za kilka lat wyjadę na drogi moją Syreną Bosto.
shoon
4 lata temu
Boshe chroń mnie przed takimi "udoskonaleniami" Zastanawiam się kiedy ludzie się obudzą i nie dają ogłupiać tym nowinkom. Napakowali bezużytecznej elektroniki wyświetlacze dotykowe niepotrzebne funkcje itp PO CO ? Zajmuje to czas dekoncentruje ogranicza kierowcę. Rozumiem system ABS - który notabene powinien mieć funkcje wyłączania. I klimę dla wygody Samochód ma mieć porządny mocny o normalnej pojemności silnik (nie mylić małolitrażowy i mocny) i normalnego rozsądnego kierowcę a nie systemy ubezwłasnowalniające...
HejkA
4 lata temu
Ja mam pod znaczkiem VW i działa super
jan
4 lata temu
nie podoba się tez mi nowoczesny grill na przodach samochodów wyglądający jak obwisłe usta
seba
4 lata temu
muj passat b3 niema tego plastiku
Polak
4 lata temu
Ciekawy jestem jak będzie gołoledź i takie hamowanie to może być tragedia na drodze ,z elektroniką to tak samo jak a gorzałką czy więcej tym gorzej.
Pat
4 lata temu
W moim VW z 2012 roku mam radar zamontowany w lusterku wstecznym, tuz za szyba. Ladnie i dyskkretnie. Mozna?
bESPvvLL
plwerw
4 lata temu
a Reanult ma za znaczkiem i wygląda super..
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić