Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

Choinkę przywieźli nam Niemcy. Jak wyglądały wcześniej polskie święta?

20

Jeszcze nie tak dawno w polskich domach nie było choinki, a żadne dziecko nie czekało na świętego Mikołaja. Te tradycje zapożyczyliśmy od naszych sąsiadów. A co było wcześniej?

Choinkę przywieźli nam Niemcy. Jak wyglądały wcześniej polskie święta?
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Ratomir Wilkowski)

*Znane nam drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w polskich domach dopiero w XIX wieku. *Zwyczaj ten przywędrował do nas zza zachodniej granicy. Wcześniej rolę choinki sprawowała podłaźniczka. Na czas świąt wieszało się ją pod sufitem. Była to kolorowa gałązka drzewa iglastego. Przystrajano ją m.in. wstążkami, bibułą, gwiazdkami ze słomy, a także jabłkami i orzechami. Dla większości Polaków podłaźniczka nie ma nic wspólnego z wigilijnym wystrojem, jednak na Podhalu zwyczaj przetrwał do dziś Najważniejszą ozdobą były jednak światy, czyli kolorowe opłatki.

Podłaźniczka miała znaczenie symboliczne. Dekoracja miała chronić mieszkańców przed chorobami i urokami. Jako, że sosny, świerki i jodły są zielone przez cały rok, wiązało się to z symboliką nieprzerwanego życia. Dekorację wieszano w Wigilię. To gospodarz, jako najważniejsza osoba w domu, był odpowiedzialny za powieszenie ozdoby. Podczas ceremoniału odmawiano modlitwy Anioł Pański, Ojcze Nasz i Zdrowaś Mario.

*Kto przynosił prezenty? *Obecnie w wielu domach stawia się na św. Mikołaja w czerwonym stroju. Postać rozpoznawana jest przez dzieci na całym świecie. W Polsce przynosił on jednak prezenty 6 grudnia, a zamiast czerwonej czapki miał strój biskupa. Podarunki podczas Bożego Narodzenia przynosiły inne postaci, różniące się zależnie od regionu. Na Śląsku dzieci nie mogły doczekać się Dzieciątka, w Małopolsce czekały na Aniołka, a w Wielkopolsce na Gwiazdora. W niektórych domach te zwyczaje są kultywowane do dzisiaj.

Zobacz także: Zobacz także: Co myśli rodowity Włoch o polskiej Wigilii? Marco Ghia odpowiada

Zanim w polskich domach zaczęły panować zwyczaje chrześcijańskie, obchodzono Święto Godowe. Nazywane inaczej Szczodrymi Godami święto było obchodzone podczas przesilenia zimowego. Słowianie czcili w ten sposób zwycięstwo światła nad ciemnością. W tym czasie przepowiadano, jaki będzie przyszły rok. Wróżono na temat pogody i obfitości plonów. Słowianie wkładali słomę lub siano pod nakrycie stołu, aby określić przychylność losu na podstawie wyciągniętych słomek.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić