Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Choinkę przywieźli nam Niemcy. Jak wyglądały wcześniej polskie święta?

17
Podziel się:

Jeszcze nie tak dawno w polskich domach nie było choinki, a żadne dziecko nie czekało na świętego Mikołaja. Te tradycje zapożyczyliśmy od naszych sąsiadów. A co było wcześniej?

Choinkę przywieźli nam Niemcy. Jak wyglądały wcześniej polskie święta?
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Ratomir Wilkowski)

*Znane nam drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w polskich domach dopiero w XIX wieku. *Zwyczaj ten przywędrował do nas zza zachodniej granicy. Wcześniej rolę choinki sprawowała podłaźniczka. Na czas świąt wieszało się ją pod sufitem. Była to kolorowa gałązka drzewa iglastego. Przystrajano ją m.in. wstążkami, bibułą, gwiazdkami ze słomy, a także jabłkami i orzechami. Dla większości Polaków podłaźniczka nie ma nic wspólnego z wigilijnym wystrojem, jednak na Podhalu zwyczaj przetrwał do dziś Najważniejszą ozdobą były jednak światy, czyli kolorowe opłatki.

Podłaźniczka miała znaczenie symboliczne. Dekoracja miała chronić mieszkańców przed chorobami i urokami. Jako, że sosny, świerki i jodły są zielone przez cały rok, wiązało się to z symboliką nieprzerwanego życia. Dekorację wieszano w Wigilię. To gospodarz, jako najważniejsza osoba w domu, był odpowiedzialny za powieszenie ozdoby. Podczas ceremoniału odmawiano modlitwy Anioł Pański, Ojcze Nasz i Zdrowaś Mario.

*Kto przynosił prezenty? *Obecnie w wielu domach stawia się na św. Mikołaja w czerwonym stroju. Postać rozpoznawana jest przez dzieci na całym świecie. W Polsce przynosił on jednak prezenty 6 grudnia, a zamiast czerwonej czapki miał strój biskupa. Podarunki podczas Bożego Narodzenia przynosiły inne postaci, różniące się zależnie od regionu. Na Śląsku dzieci nie mogły doczekać się Dzieciątka, w Małopolsce czekały na Aniołka, a w Wielkopolsce na Gwiazdora. W niektórych domach te zwyczaje są kultywowane do dzisiaj.

Zobacz także: Zobacz także: Co myśli rodowity Włoch o polskiej Wigilii? Marco Ghia odpowiada

Zanim w polskich domach zaczęły panować zwyczaje chrześcijańskie, obchodzono Święto Godowe. Nazywane inaczej Szczodrymi Godami święto było obchodzone podczas przesilenia zimowego. Słowianie czcili w ten sposób zwycięstwo światła nad ciemnością. W tym czasie przepowiadano, jaki będzie przyszły rok. Wróżono na temat pogody i obfitości plonów. Słowianie wkładali słomę lub siano pod nakrycie stołu, aby określić przychylność losu na podstawie wyciągniętych słomek.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Eskaaa
5 lata temu
A co pogańskie święta przesilenia zimowego czy wiosennego mają wspólnego z katolicyzmem? To kościół podpiął się pod pogańskie święta nie odwrotnie.
Eskaaa
5 lata temu
Wszystkie te "katolickie" święta mają początki w pradawnych obyczajach. Kościół nadał "boskie" znaczenie dla przesileń astronomicznych świętowanych przez niewiernych ".
Anty
5 lata temu
Noo a dzisiaj mordy drą jak w puszczy białowieskiej tną
dziki.penis
5 lata temu
Biedny Jezusem nawet nie miał choinki ani prezentów , tylko pejsy i jarmułkę
Lilith.pierws...
5 lata temu
Gdyby nie pogańskie święta to by katolicy nie mieli czego świętować
gucio
5 lata temu
ale się dowiedziałem !
słowianka
5 lata temu
a co choinka ma wspólnego z Bożym Narodzeniem też pogański zwyczaj tylko z innej części europy
hmmm
5 lata temu
Zwierzeta mowia ludzkim glosemw Wigilie ..
II sort
5 lata temu
Święta ! Święta! Wszyscy usmiechnięci ,mili !Gęby pełne paplaniny i frazesów oszczęściu i dobroci !Puste krzesło dla zbłąkanego wedrowca ,człowieka w potrzebie ,pod obrusem sianko i......siekierka w niektórych domach?! Siekierka dla edrowca ,człowieka w potrzebie Tak jest w domach tych co to tak kochają Jezuska !?Wstyd Pisioki i wasi wielbiciele ! Hańba!
Słowianin
5 lata temu
Chrześcijaństwo też razem z batem watykanu .
Boleslaw
5 lata temu
Sloawianie nadawali sie tylko do sluzby jako niewolnicy-slaves...jak sama nazwa wskazuje.co wybitniejszy polak to nie polak tylko niemiec kopernik, litwin mickiewicz(litwo ojczyzno moja)lub zyd: zamenhoff, milosz, geremek, balcerowicz, oraz oczywiscie lewandowski.
JJ
5 lata temu
A święto "boże narodzenie" przyszło do nas z Rzymu, gdzie obchodzono Saturnalia.
Lala
5 lata temu
Wszystkie zwyczaje są pogańskie. Chrystus nakazał obchodzić święto na pamiątkę swej śmierci a nie urodzin.
Antiantifa
5 lata temu
"Obchodzili Słowianie" ? A co to jakiś mityczny, pradawny i wymarły lud? Napisane jak dla Germanów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić